ایده حیاتی اتحاد ترکها در آسیای میانه، ایران، قفقاز، آناتولی و بالکان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ایلتریش قوتلوق مطلبی تحت عنوان «استالینیزم به طور مختصر و مفید چیست؟» نوشته که تقدیم خوانندگان گرامی می شود:

اگر غرب از خاورمیانه رانده شود و نتواند در امور کشورهای منطقه دخالت کند و این منطقه استقلال سیاسی داشته باشد، به احتمال زیاد، عنصر تورک می‌تواند با متحد کردن بخشهایی از قفقاز و ایران (آزربايجان و سایر مناطق ملی تورک)، ترکیه، قسمت‌هایی از روسیه و مناطقی از عراق، سوریه، بلغارستان و یونان و همچنین قبرس شمالی یک کشور جدید تاسيس کند. کشوری که تمام دول قدرتمند غرب در حرب عمومی اول جمع شدند تا مانع شکل‌گیری آن شوند و شدند.

چنین کشوری در شرایط عادی نقش دول بزرگی چون سلجوقی و عثمانی را در منطقه عهده‌دار شده و دست‌کم یک ابرقدرت منطقه‌ای خواهد شد.

ایده تشکیل چنین کشوری به صورت تلویحی توسط نادرشاه افشار مطرح شده و در اواخر قاجار و همزمان با حرب عمومی اول قوت گرفت. تشبث مختصری نیز با ایده حکومت اتحاد اسلام شکل گرفت، لیکن شکست دول متحد در حرب عمومی اول این ایده را ناکام گذاشت.

از آنجا که آزربایجان در تشکل چنین ایده‌ای نقش محوری دارد و خاکش نیز تقریباً مستقل نیست، هدف عملیات روانی دولت‌هایی قرار دارد که چنین تشکلی را به ضرر خود تلقی می‌کنند. غرب، روسیه و ايران هر کدام به دلایلی خود را محق می‌دانند که در مسیر پروسه مذکور سنگ‌اندازی کنند. لذا یک جنگ سرد صلیبی بین ملت تورک و دول مذکور در جریان است.

مهم‌ترین عملیات روانی صورت گرفته بدین‌منظور، تلاش هم‌زمان دولت‌های یاد شده جهت تغییر اتنیک و ملیت تورک‌های تحت سلطه خود، بويژه آزربایجانیان، است. طی این عملیات روانی نام اتنیکی مردم آزربایجان بارها مورد تجاوز محافل آکادمیک و غیر آکادمیک کشورهای مزبور قرار گرفته و سعی شده تا نامی غیر از تورک بر این مردمان بگذارند.

تاتار، آزری، آزربایجانی، تورک آزربایجانی و امثالهم در واقع تلاش‌هایی نافرجام برای تجزیه ملت تورک و جداسازی آزربایجان و ترکیه است که متاسفانه گاهی از طرف افرادی خودی نیز به دلایلی مختلف حمایت می‌شود. در حالی‌که نهایتاً دودش به چشم آزربایجان خواهد رفت.

به عبارتی خیلی ساده، وقتی مردم ترکیه تورک هستند، طبق نظر کشورهای سلف‌الذکر مردم آزربایجان باید اسمی دیگر داشته باشند. حال مهم نیست این اسم آزری باشد یا تورک آزربایجانی. مهم این است که در آزربایجان و ترکیه دو اصطلاح جداگانه به کار گرفته شود.

از این لحاظ، ساخت اتنیک آزربایجانی به جای ترک از طرف غربی‌ها به منظور ایجاد جدایی بین آزربایجان و ترکیه و زمینه‌سازی برای ایجاد کشور کردستان در غرب آزربايجان به عنوان حایلی بین آزربایجان و ترکیه صورت می‌گیرد و بنابراین خیلی عجیب است که یک تورک از همینک پذیرای چنین ایده‌ای باشد. چرا که وقتی یک تورک در آزربایجان، ملیت خود را چیزی غیر از کلمه تورک بیان می‌کند، در واقع به نوعی به اهداف دشمنان ترک خدمت می‌کند.

چنین رفتاری عدم دوراندیشی، رفتار برخلاف منافع ملت تورک، پیروی از مطامع شخصی زودگذر و نمونه‌ای از کؤزقامانلیق بوده، نتیجه عدم مطالعه و تفکر در مورد آینده ملت و دنیای تورک و همچنین دوستی خاله‌خرسه‌وار نسبت به آزربایجان است که اگر حادّ شود به مرحله قانارالاشما نیز می‌رسد.

اما استالینیزم و رابطۀ آن با موضوع چیست؟ چرا تحریف ملیت تورک استالینیزم نامیده می‌شود؟

ایده نام‌گذاری استالینیزم از تاریخ معاصر تورک گرفته شده است. استالین قدرتمندترین شخصی بود که بیشترین تلاش را برای ایجاد هویت جعلی به منظور تفرقه بین تورک‌ها انجام داد و نقشی پررنگ در تجزیه ملت تورک داشت. بدین سبب، تلاش برای جعل هویت ساختگی جهت تجزیه هویت واحد ملت تورک به استالینیزم شهرت یافته است.

تا زمان تشکیل شوروی منطقه‌ای که امروزه با اشتباهی عمدی آسیای ميانه گفته می‌شود تورکيستان نام داشت. هرچند قبایل و ایلات قرغیز و قزاق و تورکمن و… در تورکيستان ساکن بودند، ولی ما ملیتی به نام‌های فوق نداشتیم. یعنی ملت قرغیز، ملت قزاق و… نداشتیم. همه تورک بودند و اهل تورکيستان؛ هر چند از ایلات مختلف.

در دوره شوروی، منطقه تورکيستان، یعنی در واقع وطن شرقی ملت تورک و آتایورت، را تجزیه و تقسیم کرده و چندین ملت و جمهوری کوچک و بزرگ جعل کرده و از روی لهجه‌های دور از هم زبان قرغیزی و زبان قزاقی و… ساختند. قسمتی از تورکيستان را هم به چین بخشیدند. (در ایران لفظ تورکيستان از کتب جدید حذف و به جای آن از اصطلاح خراسان استفاده می‌شود. مثلاً سبک تورکيستان در شعر فارسی را بر خلاف کتب قدیمی و علی‌رغم شئونات آکادمیک به سبک خراسانی تغییر نام داده‌اند.)

در ایران نیز سیاست مشابهی اجرا شد. قسمتی از ملت تورک را در آزربایجان محبوس نموده آذری نامیدند و بقیه را از آزربایجان جدا کرده با نام ایلی تسمیه نمودند. بطوریکه امروزه عده‌ای فکر می‌کنند مثلاً آزری و قاشقایی و تورک‌های تهران ملت‌هایی جدا هستند. در حالیکه همه یک ملتیم. ملتی ابدی به نام تورک.

 

رفتن به نوار ابزار