ایتالیا بنادرش بر روی مهاجران را بست/ جنجال بر سر مهاجران در جهان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در حالی که ترکیه میزبان میلیونها مهاجر و پناهنده است و دولت های غربی باز از ترکیه نسبت به رفتارش با مهاجران گلایه می کنند، دولت ایتالیا روز یکشنبه بنادر خود را به روی کشتی «Aquarius» حامل ۶۲۹ مهاجرِ نجات داده شده از امواج مدیترانه بست؛ رم اعلام کرد که از این به بعد کشور مالت باید به جای ایتالیا پذیرای مهاجران باشد.

دولت مالت این درخواست ایتالیا را رد کرد. مالت اظهار داشت که بر اساس قوانین بین‌الملل، بنادر مالت نزدیکترین بنادرِ امن به محل نجات مهاجران محسوب نمی‌شوند. زیرا محل نجات این مهاجران، مکانی در آبهای تحت کنترل لیبی بوده است یعنی مکانی که به تونس و همچنین جزیره لامپدوزای ایتالیا نزدیکتر بوده است تا به مالت.

این دومین بار در سه روز گذشته است که مالت درخواست ایتالیا مبنی بر پذیرش مهاجرانِ نجات داده شده از دریای مدیترانه را رد می‌کند.

پیش از این در روز جمعه، دولت مالت از پذیرش یک کشتی حامل ۱۸۰ مهاجر نجات یافته از آبهای مدیترانه سر باز زد و به این ترتیب این مهاجران درنهایت به جزیرۀ سیسیل ایتالیا منتقل شدند.

در واکنش به دومین پاسخ منفی مالت، ماتئو سالوینی وزیر کشور جدید ایتالیا و رهبر حزب راست افراطی «لیگا»، با تاکید بر بسته شدن بنادر این کشور به روی مهاجران، هشدار داد که مالت نمی‌تواند برای همیشه از پذیرفتن مهاجران سر باز بزند.

دولت مالت در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این کشور «تابع قوانین است و در این موضوع نه صلاحیت لازم را دارد و نه قدرت هماهنگی.»

بنا بر گزارش سازمان غیردولتی پزشکان بدون مرز، این ۶۲۹ مهاجر در یک شب بسیار شلوغ و پس از اجرای شش عملیات نجات جداگانه، از امواج مدیترانه نجات داده شده‌اند و در میان آنها ۱۲۳ مهاجر زیر سن قانونی و بدون همراه، ۱۱ کودک و ۷ زن باردار دیده می‌شوند. بیشتر این مهاجران توسط نیروی دریایی ایتالیا نجات یافته‌اند.

طی پنج سال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار مهاجر از آفریقا با قایق خود را به ایتالیا رسانده و از آنجا رهسپار اروپای غربی شده‌اند.

رفتن به نوارابزار