ایالات متحده طرح روسیه-ایران برای ارسال نفت به سوریه را تحریم کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)دولت ترامپ روز سه شنبه در راستای فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی و نیز قطع منابع انرژی رژیم بشار اسد، تحریم‌های جدیدی را معرفی کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۹ هدف مرتبط با طرح ارسال غیرقانونی میلیون‌ها بشکه نفت توسط مقامات جمهوری اسلامی و شرکت‌های روسی به رژیم سوریه در ازای مبالغی که تهران صرف حمایت مالی از تروریسم می‌کند، را در لیست تحریم‌ها قرار داد.

در این لیست، دو مقام جمهوری اسلامی که با بانک مرکزی ایران همکاری دارند، یک فرد سوری و کمپانی او در روسیه، یک شرکت دولتی روسی که زیرمجموعه وزارت انرژی کرملین است به همراه معاون اول این شرکت قرار دارند.

دولت ایالات‌ متحده همچنین یک نهاد ایرانی که ادعا می‌کند یک شرکت پزشکی و دارویی است، اما مرتباً در انتقال غیرقانونی پول جمهوری اسلامی فعالیت داشته را در این لیست جدید قرار دادند.

به گفته مقامات آمریکایی، سوریه در برابر محموله‌های نفتی، صدها میلیون دلار به نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتقال داده است و این پول برای کمک به حماس و حزب‌الله استفاده شده است.

ایالات‌ متحده همچنین به نهادهای بین‌المللی فعال در زمینه حمل و نقل دریایی هشدار داده است که اگر در انتقال نفت به سوریه شرکت کنند، با تحریم‌های آمریکا روبرو خواهند شد.

مقامات ایالات‌ متحده هدف این اقدامات را فشار بر جمهوری اسلامی و تغییر رفتار مخرب و بی‌ثبات کننده این رژیم عنوان کرده‌اند.