اوپک با کاهش تولید موافقت کرد؛ بهای نفت افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) امروز، جمعه، ١٦ آذر (٧ دسامبر)، در پایان دومین نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در وین اعلام شد که کشورهای عضو با کاهش تولید خود در سال آینده موافقت کرده‌اند.

اعلام تصمیم اوپک همراه با گزارش‌هایی از آمادگی روسیه برای کاهش تولید باعث شد تا بهای نفت خام در بازار جهانی افزایش یابد. بهای نفت خام از نوع برنت در روز جمعه ۵ درصد افزایش یافت.

نشست وزیران اوپک روز گذشته برای یافتن راهی جهت جلوگیری از سقوط بیشتر بهای نفت از طریق کاهش تولید این سازمان و چند کشور دیگر غیرعضو کار خود را آغاز کرد. پیش از آغاز این جلسه، وزیر نفت ایران هشدار داده بود که کشورش به خاطر مواجهه با تحریم خارجی، باید از هر تصمیمی در مورد تعیین سطح تولید مستثنی شود. هنوز مشخص نیست که آیا تصمیم به کاهش تولید شامل ایران هم می‌شود و در این صورت، مقدار این کاهش چه خواهد بود.

تصمیم‌های اوپک باید با رای تمامی اعضا به تصویب برسد. صبح جمعه، رویترز گزارش کرد که عربستان سعودی با درخواست معافیت ایران مخالفت کرده و وزیر نفت ایران نیز از قبول تصمیم به کاهش سطح تولید سازمان سر باز زده است. براساس این گزارش، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، در پاسخ به این سئوال که آیا به نتیجه بخش بودن مذاکرات وین اطمینان دارد صراحتا پاسخ منفی داده بود.

ساعاتی بعد همین خبرگزاری به نقل از “یک منبع اوپک” گزارش کرد که ایران در مورد تصمیم به کاهش تولید اوپک “چراغ سبز” نشان داده است. براساس این گزارش، اوپک در نظر دارد سطح تولید خود در سال آینده را هشتصد هزار بشکه در روز کاهش دهد و از تولیدکنندگان غیراوپک نیز بخواهد تولید خود را چهارصد هزار بشکه کاهش دهند.

قرار است در پایان نشست وزیران نفت اوپک، جلسه کمیته نظارتی وزیران اوپک و غیراوپک به رهبری عربستان و روسیه در مورد کاهش تولید هر دو طرف تصمیم گیری کند و الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه که روز گذشته برای مشورت با دولت خود به مسکو رفته بود، برای شرکت در جلسه مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به وین بازگشته است.‌

bbc