اوضاع بصره همچنان بحرانی است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)، ده‌ها عراقی در اعتراض به دستگیری تعدادی از معترضین به وضعیت معیشتی و کشته شدن یکی از معترضین، تحصن خود را در استان بصره استان نفت‌خیز جنوب عراق آغاز کردند.

🔹به گزارش #اعتمادآنلاین رسانه‌های عراقی خبر دادند با وجود آنکه طی ۴۸ ساعت گذشته نیروهای امنیتی چند بار تحصن معترضین را در نقاط مختلف استان از جمله در اطراف میادین نفتی برهم زدند اما معترضان همچنان در تلاش هستند تا به این تحصن ادامه دهند.

🔹یکی از متحصنین هم بعد از ظهر پنجشنبه در گفتگویی با خبرگزاری اناتولی ترکیه خبر داد که دهها نفر در مقابل استانداری بصره چادر زده و تحصن خود را آغاز کرده‌اند.

🔹این در حالی است که کمیساریای حقوق بشر عراق که یک نهاد رسمی وابسته به پارلمان این کشور است اعلام کرد تحقیقات خود را در مورد اقدامات خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی طی ۴۸ ساعت گذشته در بصره آغاز کرده است.

🔹 گفته می‌شود بصره که کانون اصلی اعتراضات ضد دولتی یک ماه ونیم گذشته عراق محسوب می‌شود همچنان شاهد اعتراضات گسترده مردمی است.

🔹بر اثر موج اعتراضات نسبت به شرایط زیرساختی و فساد حاکم بر کشور تا کنون ۱۴ تظاهرکننده عراقی کشته و بیش از ۷۰۰ نفر دیگر زخمی شدند در حالی که بر اساس آمار رسمی اعلام‌شده بیش از ۷۰۰ معترض نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و زندانی هستند.

🔹از سوی دیگر رسانه‌های عراقی خبر دادند نیروهای امنیتی اجازه خروج قاسم الفهداوی وزیر برکنارشده برق عراق را از کشور ندادند.

🔹این منابع به نقل از مسئولین فرودگاه بغداد خبر دادند با توجه به صدور دستور ممنوع الخروجی فهداوی به وی اجازه ترک کشور داده نشد./اعتمادآنلاین

رفتن به نوار ابزار