انعکاس وسیع اهانت نشریه بانک سپه به ترکها

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) به دنبال انتشار توصیفات توهین آمیز در حکایتی تخیلی تخت عنوان «داستان منات در شب یلدا» در نشریه بانک سپاه در مورد ترکها٬ این توهین از انعکاس بی سابقه ای در صفحات اجتماعی٬ کانالهای تلگرامی و حتی در میان مردم عادی برخوردار شده است.

رصدهای خبرگزاری میکروفون نیوز از سطح جامعه مجازی و همچنین از استانها و شهرهای ترک نشین ایران حکایت از آن دارد که مردم آذربایجان و دیگر ترکهای ایران علیرغم صدور بیانیه عذرخواهی «سطح پایین» از سوی این بانک و انتشار یک صفحه الحاقی در نشریه امروز بانک سپه در مورد غنای فرهنگ شفاهی آذربایجان٬ مایل به عفو توهین بانک سپه نیستند و بر این باورند که توهینهای سریالی در ایران علیه ترکها که منشای نژادپرستانه و آنتی ترک دارد و به صورتی سیستماتیک در تداوم است و هراز چندگاهی از یا جایگاه تماشاگران تیمهای فوتبال و کتابهای درسی و یا اینکه از درون برنامه های صدا وسیما و یا از لابلای صفحات یک نشریه رسمی سر درمی اورد.

براساس شنیده ها معترضین قبل از هرچیز خواستار عذرخواهی رسمی رییس بانک سپه به صورتی شفاف از مردم و محاکمه فرد اهانت گر هستند. آنها همچنین می خواهند تا همراه با انتشار مطالب و  پخش برنامه های ویژه در مورد فرهنگ و زبان و تاریخ ترک٬ قوانین سختی علیه توهینهای نژادی و قومی در ایران وضع گردد.

برخی اخبار دیگر حکایت از تلاش عمومی برای تحریم بانک سپه دارد. اگر چنین شود این نخستین اقدام ملی در زمینه تحریم یک بانک در تاریخ ایران خواهد بود.

نهایت اینکه مشاهدات میدانی خبرگزاری میکروفون نیوز حکایت از تشدید روز افزون خشم و غضب جامعه آذربایجان و ترک تبار و احتمال بروز تلاطمی جدید در مناطق ترک نشین حکایت دارد.

گفتنی است ایران کشور ۸۰ میلیونی و سرزمینی کثیرالمله٬ کثیرالمذهب و کثیرالدینی است که از اقوام٬ مذاهب و ادیان متعددی برخوردار می باشد. در ایران بترتیب ترکها (آذربایجانیها٬ ترکمنها٬ قشقائیها٬ افشارهای خراسان٬ خلجها٬ قزاقها…)٬ فارسها٬ عربها٬ لورها (بختیاریها٬ لکها…) کردها( کرمانجي،گوراني٬ مکري، سنندجي، سوراني…)٬ مازنیها٬ گیلها٬تاتها٫ تالشها٬ گالشها٬ ارامنه٬ آسوریها٬… و مذاهب شیعه٬ سنی (شافعی٬ حنفی٬ حنبلی)٬ دراویش و اهل حق٬ بهائیان و ادیان مسیحی (کاتولیک رومی، پروتستان، ارتدکس٬ انگلیکان…)٬ زرتشتی٬ یهودی٬ صابئی … و همچنین ناخداباوران زندگی می کنند.
رفتن به نوار ابزار