انتقال آب از وان به اورمیه/ آغاز مذاکرات

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) نماینده مردم اورمیه در مجلس ایران گفت: هم اکنون موضوع انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه، در لیست مذاکرات سیاسی بین دو رئیس جمهور ایران و ترکیه قرار گرفته است.

سیدهادی بهادری امروز در گفت‌و‌گو با فارس، با اشاره به نامه‌ای که به وزیر نیرو در زمینه اعلام آمادگی شرکت اروپایی برای فاینانس پروژه‌های انتقال آب از وان و تونل زاب به دریاچه اورمیه توسط وی ارسال شد، اظهار کرد: ما به عنوان نماینده مردم اورمیه در مجلس در تلاش هستیم که از هر راه ممکن، آب به دریاچه اورمیه منتقل کنیم تا از خشکی 100 درصدی نجات یابد چون بی شک وضعیت کنونی آن بسیار نگران‌کننده است.

وی با ابراز تاسف از اینکه وزارت نیرو اقدامات موثری در رابطه با احیای دریاچه اورمیه انجام نمی‌دهد، تصریح کرد: چون از یک سو سدها را به سمت دریاچه اورمیه باز نکرده و حتی برخی نمایندگان جنوب استان نیز مانع این کار می‌شوند.

نماینده مردم اورمیه در مجلس گفت: حتی در شرایط کنونی برخی نماینده‌ها به دنبال ایجاد سدهای جدید هستند در حالی که این سدهای کنونی که احداث شده، نباید ساخته می‌شد و اشتباه بود چون دریاچه اورمیه به خاطر این مسائل به وضعیت کنونی دچار شده است.

وی با اشاره به اینکه اگر بتوان از حوضه زاب و وان ترکیه به دریاچه اورمیه، آب منتقل کرد بسیار مطلوب است، افزود: در این رابطه مطالعات اولیه و زیست محیطی آن نیز انجام شده و مشکلی در این راه وجود ندارد چون آب این دو دریاچه نزدیک به هم هستند.

بهادری اظهار کرد: بنابراین با مطالعاتی که دانشگاه مراغه، اورمیه و تهران بین این دو آب انجام و اختلافات آن را بررسی کرده، به این نتیجه رسیده است که مشکلی در انتقال آب از نظر زیست‌محیطی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: حتی هم اکنون موضوع انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه اورمیه در وزارت خانه جزو پروژه‌های قابل مذاکره سیاسی بین روسای جمهوری دو کشور و در لیست مذاکرات قرار گرفته است.

نماینده مردم اورمیه در مجلس بیان کرد: هم اکنون برای این موضوع، فاینانسور و سرمایه‌گذار معرفی شده که گلایه‌ای از این موضوع نشود.

وی اظهار کرد: هم اکنون پروژه انتقال آب از زاب در حال اجرا است و تنها در این زمینه بحث فاینانس وجود دارد که بحث مالی آن تامین شده تا مذاکرات لازم انجام شود.

بهادری گفت: هم اکنون 60 درصد پروژه مربوط به زاب نیز به پیش رفته و اگر روند کار بدین شکل پیش رود تا پایان سال آینده به پایان می‌رسد.

رفتن به نوار ابزار