انتقاد شدید گروه برنده صلح نوبل امسال از آلمان

به گزارش خبرگزاری میکگروفون نیوز (محا) ساشا هاخ، از اعضای هیأت رئیسه کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌‌ای (Ican) در آلمان، اندک زمانی پیش از اعطای جایزه نوبل صلح به این گروه، طی بیانیه‌ای در روز یکشنبه ۱۰ دسامبر/ ۱۹ آذر، دولت آلمان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و اقدام این کشور را در “بایکوت کردن” قرارداد ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای سازمان ملل را “شرم‌آور” خوانده است.

این عضو کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌‌ای، آلمان را متهم کرده است که به یک “ائتلاف فاجعه‌بار هسته‌ای با آمریکا” چسبیده است. ساشا هاخ از دولت آلمان خواسته است که خود را “به خاطر منافع امنیتی آلمان هم که شده، از رعب و سیاست خطرناک” دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، جدا کرده و برای خروج سلاح‌های هسته‌ای از آلمان تلاش کند. این فعال ضد سلاح‌های اتمی افزوده است که جایزه نوبل صلح “در لحظه‌ای مناسب” به کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای داده می‌شود و “ما را دلگرم می‌کند تا دست به مقاومت بزنیم و سلاح‌های اتمی را فورا محکوم کنیم”.

کمیته نوبل در ماه اکتبر سال جاری اعلام کرد که جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۷ به “کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای” به دلیل تلاش‌های این گروه برای از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای داده می‌شود. بیش از ۳۰۰ فرد و گروه در فهرست نامزدهای دریافت این جایزه بودند. کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای سال ۲۰۰۷ میلادی در حاشیه کنفرانس بازبینی قرارداد منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و با محوریت گروه “پزشکان علیه سلاح‌های هسته‌ای” شکل گرفت و در حال حاضر ۴۵۰ گروه و سازمان مخالف سلاح هسته‌ای از ۱۰۰ کشور را  در برمی‌گیرد. کمیته نوبل صلح در توضیح انتخاب خود نوشته بود که فعالیت‌های Ican، به تلاش‌ها برای ایجاد جهانی عاری از سلاح‌های هسته‌ای سمت و سو و انرژی تازه‌ای بخشیده است.

جایزه نوبل صلح امروز یکشنبه در اسلو به “کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای” اعطا شد. بئاتریس فین، رئیس این کمپین بین‌المللی، از طرف گروه خود جایزه را دریافت کرد.

رفتن به نوار ابزار