انتقاد تند و صریح کارگردان آذربایجانی از سریال ستارخان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،قربانعلی طاهرفر کارگردان آذربایجانی اعلام کرده است شاهنامه خواندن همسر ستارخان در منزل برای وی،توهین عمیق‌تر به شعور بیننده محسوب می شود و منطق حکم می‌کند در خانه‌ی ستارخان بایاتی و اشعار حماسی نباتی و فضولی خوانده شود.

گفته می شود سریال ستارخان به کارگردانی محمدرضا ورزی در 10 قسمت ساخته شده است که از شبکه یک تلویزیون ایران پخش می شود.

وی در گفتگو با وبسایت آناج در رابطه با سریال ستارخان ادامه داده است:

– وقتی کسی در حوزه ی آذربایجان شناخت ندارد فیلم می‌سازد چنین می‌شود زیرا منطق حکم می‌کند که همسر ستارخانِ بیسواد در خانه بایاتی بخواند یا اشعار نباتی و فضولی را که یدی طویلی در حماسه سرایی دارند، برای فرزندش بخواند.

– توهین به شعور قومیت صرفا این نیست که یک تورک  را در نقش‌های کارگر یا پاک بان نشان دهیم هرچند خود این صحنه‌ها نیز همیشه جای بحث داشته و تلخ بوده‌اند، توهین عمیق‌تر به شعور بیننده این است که در منزل ستارخان همسرش شاهنامه می‌خواند.

-در این سریال روایت قهرمانان مشروطیت گنگ و ابتر باقی مانده است.
– از سوی دیگر در سریال‌هایی که درصدد نشان دادن قهرمانان واقعی مقاومت همچون استاد شهریار هستیم می‌بینیم که به دلیل عدم احاطه بر زوایا نمی‌توانیم ظرافت‌های این شخصیت را احصاء نموده و به مخاطب نشان دهیم در واقع به دلیل عدم برخورد صحیح با اسطوره‌ی ملی شاهد اعتراضات به حق بوده‌ایم.
– هیچوقت به ستارخان آنگونه که باید ادای دین نشده همانگونه به مهدی باکری، علی تجلایی و مرتضی یاغچیان‌ها ادای دین نشده است و دلیل آن علامت سوالی است که یا به بی‌کفایتی مسئولین ما در طی این سال‌ها باز می‌گردد.
-علت عدم استفاده از نیروهای بومی  وجود مافیای قدرت در تولید سریال‌های الف در صداوسیماست.
-تا زمانی که در مدیران ارشد استان ما ذهنیت “مرغ همسایه و پایتخت غاز است” وجود دارد، شاهد این جریان‌های خواهیم بود، هر زمانی صحبت از سریال تاریخی بوده و قرار بوده هزینه شود هیچ گاه به نیروهای بومی مجال فعالیت نداده‌اند.
-این تنها به حوزه‌ی سینما برنمی گردد تاریخ زندگانی علامه جعفری و علامه امینی را بخوانیم می‌بینیم که ما به بزرگان خود نیز وفادار نمانده‌ایم.
رفتن به نوار ابزار