انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری قزاقستان 9 ژوئن برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) قاسم جومرت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان طی سخنانی خطاب به مردم کشورش در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که روز 9 ژوئن انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در این کشور برگزار خواهد شد.

وی افزود: “قزاقستان در عرصه بین المللی جایگاه ویژه ای کسب کرده است. کشورمان را تمام دنیا قبول دارد. اکنون شاهد رویدادی تاریخی هستیم. در قزاقستان قدرت با رعایت قانون اساسی و به صورتی با ثبات تغییر کرد. این امر احترام جامعه بین المللی به قزاقستان را افزایش داد.”

توکایف با تاکید بر لزوم برگزاری این انتخابات تصریح کرد: “برای تضمین هماهنگی سیاسی و اجتماعی و رسیدن به اهداف اقتصادی و اجتماعی قدم برداشتن با استوار و از بین بردن هر گونه عدم قطعیت ضروری است. وضعیت دنیا به گونه ای نامطلوب برای ما در حال تغییر است. باید تداوم سیاست داخلی و خارجی مان، توانایی پیش بینی و ثبات آن را تایید کنیم.”

او با اشاره به اینکه قزاقستان کشوری بر مبنای اصول دموکراتیک بوده و رئیس جمهور را مردم انتخاب خواهند کرد اظهار داشت که به عنوان رئیس جمهور برگزاری درست، صریح و عادلانه این انتخابات را تضمین می کند.گفتنی است نورسلطان نظربایف روز 19 مارس امسال در یک سخنرانی خطاب به مردم قزاقستان که از شبکه‌های دولتی این کشور پخش شد گفت که از مقام خود استعفا کرده است. وی همچنین اظهار داشت که اختیارات وی تا اتمام دوره قانونی ریاست‌جمهوری (سال 2020 میلادی) به قاسم جومرت توکایف، رئیس مجلس سنای قزاقستان تفویض خواهد شد. 

نظربایف در این خطابه تلویزیونی ضمن اعلام اینکه توکایف به عنوان رئیس جمهور جدید در مجلس سوگند یاد خواهد کرد، فرمان استعفای خود را امضا کرد. نورسلطان نظربایف در سال 1991 با کسب 98.7 درصد آرا به عنوان رئیس جمهور قزاقستان انتخاب شده و از آن زمان تاکنون به مدت 28 سال اداره کشورش را در دست گرفته بود.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار