امنیت به هتل اینترکانتیننتال کابل بازگشت/ 11 کشته و مجروح

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله افغانستان، گفته است که حمله ستیزه‌جویان به هتل اینترکنتینانتال کابل، پایان یافته است و نیروهای امنیتی افغانستان کنترل این هتل را بدست گرفته‌اند.

به گفته دانش، نیروهای امنیتی افغان ۳ نفر مهاجمان این حمله را کشته‌اند. او افزوده است که در این حمله ۵ غیرنظامی از جمله یک تبعه خارجی در این حمله کشته شده است و ۶ نفر هم مجروح شده‌اند. براساس همین گزارشها نیروهای افغان موفق شدند تا ۱۵۱ نفر را نجات دهند. ۴۱ نفر از این افراد اتباع خارجی هستند.

مقام‌های افغانستان پیشتر گفته بودند که دستکم چهار مهاجم مسلح از طریق آشپزخانه وارد هتل اینترکنتینانتال کابل شده‌اند.

ساعاتی پیش به نقل از مقام‌های افغان گزارش شده بود که ماموران دو نفر از مهاجمان را از پای درآورده‌اند و در جستجوی دو نفردیگر بوده‌اند. مقام‌های دولتی افغانستان می‌گویند تحقیق درباره چگونگی نفوذ مهاجمان به این هتل آغاز شده است و آن طور که گزارش شده تامین امنیت این هتل همین چند روز پیش به یک تیم جدید محول شده بود.

مهاجمان شنبه شب (۲۰ ژانویه – ۳۰ دی) حدود ساعت ۹ وارد این هتل بین‌المللی در غرب کابل شدند و به سوی میهمانان، کارمندان هتل و ماموران امنیتی شلیک کردند. آنها همچنین با پرتاب نارنجک بخش‌هایی از هتل را منفجر کردند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته و هویت مهاجمان هم معلوم نیست. آن طور که گزارش شده مهاجمان حمله خود را حدود ساعت ۹ شب با شلیک به نگهبانان این هتل پنج طبقه شروع کردند و سپس به روی هر کسی که سر راهشان بود آتش گشودند. پس از آن نیروهای ویژه به محل رسیدند و درگیری میان مهاجمان و نیروی ضربت آغاز شد.

این حمله تنها چند روز پس از آن روی داد که سفارت آمریکا در کابل با صدور هشداری از ناامنی و احتمال حمله به هتل‌های پایتخت خبر داده بود. در اطلاعیه روز پنجشنبه سفارت آمریکا آمده بود که نهادهای اطلاعاتی از احتمال حمله افراط گرایان به هتل‌های کابل در چند روز آینده خبر داده‌اند؛ هر چند در آن گزارش یکی از هتل‌های بین‌المللی نزدیک فرودگاه کابل به عنوان هدف اصلی این حملات پیش‌بینی شده بود.

اینترکنتینانتال یکی از هتل‌های مشهور کابل و محل اقامت بسیاری از شهروندان کشورهای غربی است. این هتل بر روی تپه‌ای در غرب این شهر واقع شده که اغلب میزبان مراسم عروسی، کنفرانس‌ها و جلسات سیاسی می‌شود. این هتل به شدت تحت محافظت قرار دارد و ایست‌های بازرسی متعددی برای ورود به آن وجود دارد.

بیش از ۶ سال پیش نیز به هتل اینترکنتیننتال حمله شده بود که در نتیجه ۲۱ آن نفر کشته شدند. گروه طالبان مسئولیت آن رویداد را به عهده گرفت. کابل در چند ماه گذشته شاهد حملات خونین بوده ‌است. سه هفته پیش، در یک حمله انتحاری به یک مرکز فرهنگی در غرب کابل که مسئولیت آن را گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به عهده گفت، 41 نفر کشته شد.