امریکا: ایران یک موشک کوتاه برد ضد ناو در رزمایش هرمز تست کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سپاه پاسداران ایران اخیرا در سکوت خبری در خلیج یک مانور نظامی با هدف “نمایش توانایی بستن تنگه هرمز” برگزار کرد. یک مقام آمریکایی به رویترز گفته در این رزمایش یک موشک کوتاه‌برد ضد ناو آزمایش شده است.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته ایران در مانور نظامی دریایی اخیر خود در تنگه هرمز دست به آزمایش یک موشک کوتاه‌برد ضدناو زده است. مقامات آمریکایی معتقدند که هدف از انجام این مانور نظامی همزمان با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در واقع پیامی از سوی تهران به واشنگتن بوده است.

با این حال این مقام آمریکایی که با رویترز گفتگو کرده، اشاره‌به این نکرده که انجام چنین آزمایش موشکی در جریان مانور دریایی اقدام نامتعارفی بوده و گفته این آزمایش در قلمرو آب‌های ایران در تنگه هرمز انجام گرفته است.

سپاه پاسداران ایران یکشنبه گذشته برگزاری رزمایش در خلیج را تأیید کرده و گفته بود هدف از این مانور نظامی “نمایش توانایی بستن تنگه هرمز” بوده است.

ژنرال جوزف ووتل، رییس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفته بود محدوده و مقیاس تمرین‌های این مانور نظامی مشابه تمرین‌های پیشین ایران بوده است، اما زمان انجام این رزمایش و همزمانی آن با آغاز تحریم‌ها برای جلب توجه واشنگتن بوده است.

ووتل به خبرنگاران گفته بود: «برای ما واضح است که آنها سعی داشتند تا از این تمرین برای فرستادن یک پیام به ما استفاده کنند، که حال که ما به این دوره تحریم‌ها رسیده‌ایم، آنها قابلیت‌هایی دارند.»

رزمایش سپاه موسوم به “رزمایش اقتدار دریای سپاه” در سکوت خبری برگزار شد. خبرگزاری رویترز پیش‌تر با استناد به مقام‌های آمریکایی از آماده‌سازی نیروهای نظامی ایران برای برگزاری یک مانور بزرگ در خلیج خبر داده بود.

پس از پایان این رزمایش و یک روز پیش از بازگشت نخستین دور از تحریم‌های همه جانبه آمریکا علیه ایران، سخنگوی روابط عمومی سپاه برگزاری چنین رزمایشی را تأیید کرده و گفت این رزمایش “با هدف کنترل و مراقبت از امنیت آبراه بین‌المللی و در چارچوب برنامه رزمایش‌های تقویمی سالانه سپاه” برگزار شده است.

ژنرال ووتل در نشست خبری خود در پنتاگون گفت ارتش ایالات متحده کاملا از فعالیت‌های نظامی ایران آگاه است. او اضافه کرد: «ما از آنچه می‌گذرد، خبر داریم و همچنان آماده هستیم که از خودمان محافظت کنیم همانطور که اهداف‌مان در مورد آزادی ناوبری و آزادی تجارت در آب‌های بین‌المللی را دنبال می‌کنیم.»

مقام‌های جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته بارها تهدید به “بستن تنگه هرمز” کرده‌اند. حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در یک نشست خبری در سوییس تهدید کرده بود اگر نفت ایران صادر نشود، نفت منطقه نیز صادر نخواهد شد. روحانی هشدار داده بود: «این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.» سخنان تهدیدآمیز روحانی با استقبال رهبر جمهوری اسلامی و نیروهای تندرو در ایران مواجه شد.

رفتن به نوار ابزار