امریکا امروز تصمیم انتقال سفارت را عملی می کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به آن شهر مصادف با هفتادمین سالگرد روز «نکبت» به اجرا در می‌آید.

سفارت آمریکا در تل‌آویو امروز 14 مه 2018 مصادف با هفتادمین سالگرد روز «نکبت» طی یک مراسم رسمی که رئیس جمهور دونالد ترامپ، از طریق کنفرانس ویدیویی در آن شرکت و سخنرانی خواهد کرد، به قدس منتقل خواهد شد.

در همین راستا بسیاری از خیابان های قدس با پلاکاردهایی علیه رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مانند «ترامپ، یاور صهیونیست‌ها» و غیره تزیین شده است.

-تاریخچه اشغال قدس شرقی توسط اسرائیل

موقعیت قدس شرقی یکی از بزرگترین موانع پیش روی حل مسئله فلسطین است. مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ 29 نوامبر 1947 با تصویب قطعنامه ای سرزمین فلسطین را بین اعراب و یهودیان تقسیم کرد. طبق این قطعنامه شهر قدس به صورت بین‌المللی اداره خواهد شد.

پس از پایان جنگ سال 1948 بخش غربی قدس به تصرف اسرائیل و بخش شرقی آن نیز به تصرف اردن درآمد. صهیونیست ها در جریان جنگ 6 روزه سال 1967 قدس شرقی را نیز تصرف کردند. مجلس اسرائیل در سال 1980 قدس غربی و قدس شرقی را با هم به عنوان «پایتخت متحد» خود معرفی کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در سال 1980 قطعنامه شماره 478 را صدور و الحاق قدس شرقی به خاک اسرائیل را غیرقانونی اعلام کرد. اکنون جامعه بین المللی از جمله آمریکا در این خصوص معتقد است که قدس شرقی تحت اشغال قرار دارد.

– شهر باستانی از فلسطین جدا شد

حدود 3 میلیون فلسطینی در کرانه باختری به دلیل دیوارهای احداثی اسرائیل در اطراف آن نمی توانند وارد قدس شوند. ورود 2 میلیون فلسطینی دیگر در نوار غزه که تحت محاصره اسرائیل قرار دارد، نیز به قدس ممنوع است. حدود 5 میلیون پناهجوی فلسطینی در سراسر جهان حق بازگشت به قدس را ندارند.

بیش از 300 هزار فلسطینی در قدس شرقی اشغالی زندگی می‌کنند. آنها نیز با مشکلات و تهدیدهای مختلف مانند تخریب منازلشان و دستگیری توسط نظامیان اسرائیل روبرو هستند. تصمیم ترامپ جهت به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل نیز موجب تشدید بیشتر خشم و سرخوردگی فلسطینیان این شهر شده است.

– فلسطینیان شهروند هیچ کشوری نیستند

فلسطینیان قدس شرقی علی‌رغم الحاق این شهر به خاک اسرائیل شهروند این کشور محسوب نمی شوند و نمی توانند از حقوق شهروندی استفاده کنند. این مردم می توانند در صورت کسب کارت شناسایی ویژه به حق اقامت دائم در این شهر دست یابند.

آنها همچنین پاسپورت اردن را نیز دارند، اما در این گذرنامه شماره شهروندی وجود ندارد. به این دلیل فلسطینیان ساکن قدس شرقی به طور کامل شهروند اردن محسوب نمی شوند و از حق کار و استفاده از خدمات دولتی در این کشور برخوردار نیستند.

-اخراج 14 هزار فلسطینی از قدس شرقی

حقوق فلسطینیانی که شهروند اسرائیل نبوده و با “کارت شناسایی قدس” در این شهر اقامت دارند، به بهانه های مختلف نقض می شود. به همین دلیل بیش از 300 هزار فلسطینی ساکن این شهر با ترس از اخراج از سرزمین های خود زندگی می کنند.

فلسطینیان برای ادامه حضور خود در قدس مجبور به اطاعت از اسرائیل هستند. چنانچه مدتی به خارج از قدس؛ در کرانه باختری یا در کشور ثالث بروند، حق بازگشت به این شهر را نخواهند داشت. قوانین موجود اجازه ساخت و ساز در داخل این شهر به فلسطینیان نمی دهد. به همین دلیل ناچار به اقامت در خارج از شهر می شوند.

اگر یک فلسطینی در عملیاتی که اسرائیل آن را “تروریستی” می نامد شرکت کند، همه اعضای خانواده وی از قدس اخراج می شوند. براساس آمار یک سازمان بشردوستانه اسرائیلی با نام بتسیلم “B’Tselem” از سال 1967 تاکنون 14 هزار فلسطینی از قدس اخراج شده اند.

در همین حال اسرائیل تمام یهودیان را از هرنقطه از جهان به این کشور و از جمله به قدس شرقی انتقال داده و آنها را تشویق به گرفتن شهروند اسرائیل می کند.

-200 هزار نفر در سرزمین های اشغالی زندگی می کنند

دولت اسرائیل سعی در تغییر بافت جمعیتی قدس شرقی به نفع یهودیان دارد و برخلاف قوانین بین المللی 10 مرکز اسکان در این مناطق ایجاد کرده و 200 هزار نفر را در این مناطق اسکان داده است.

– اسرائیل قطعنامه های سازمان ملل را نادیده می گیرد

براساس قوانین بین المللی ساخت و ساز در مناطق اشغالی در قدس شرقی و کرانه باختری غیرقانونی است. با این وجود اسرائیل شهرک سازی در مناطق را بدون توجه به واکنش های جهانی ادامه می دهد.

شورای امنیت در زمان باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا طی قطعنامه ای در تاریخ 23 دسامبر 2016 خواستار “توقف فوری و کامل شهرک سازی” در مناطق اشغالی شد. ولی این قطعنامه نیز مانع شهرک سازی و سیاست اشغالگری اسرائیل نشد.

-اسرائیل مانع ساخت و ساز فلسطینیان می شود

بیست هزار خانه فلسطینی در اسرائیل به دلیل تقریبا غیرممکن بودن دریافت مجوز ساخت و ساز از شهرداری های اسرائیل در خطر تخریب قرار دارد. نیروهای اسرائیل این خانه ها را تخریب و هزینه آن را نیز از فلسطینیان اخذ می کنند.

گفتنی است ترامپ در تاریخ 6 دسامبر 2017 قدس را به عنوان «پایتخت اسرائیل» به رسمیت شناخت. وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که ماه مه سال 2018 سفارت این کشور در تل‌آویو به قدس منتقل خواهد شد. سازمان همکاری اسلامی نیز در پی صدور این تصمیم ترامپ در استانبول نشست فوق العاده ای برگزار کرده و تمام جهان را به معرفی قدس به عنوان پایتخت فلسطین فراخواند.

رفتن به نوارابزار