امریکا از طرح ”معاهده قرن” برای پایان مسئله فلسطین رونمایی میکند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ایالات متحده آمریکا قصد دارد تا در قالب یک برنامه ریزی که بر روی آن معاهده قرن نام نهاده است مسئله بین فلسطین و اسرائیل را فیصله دهد.

احمد مجدلانی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین گفته است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان این معامله موسوم به قرن را به تشکیلات خودگردان فلسطین ابلاغ کرده است. مجدلانی در این باره شرح داده است: «دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا و دامادش جرارد کوشنر، جزییات معامله قرن را برای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان تشریح کرده اند و بن سلمان نیز آنرا به طرف فلسطینی منتقل کرده است. تشکیلات خودگردان از طریق ولیعهد عربستان به اطلاع دولت امریکا رسانده است که بر طرح صلح عربی به عنوان اساس راهکار با طرف اسرائیلی پایبند است». مجدلانی از این طرح به عنوان معاهده ای با محوریت همکاری اعراب و اسراییل علیه ایران یاد کرده است.

دونالد ترامپ، ۶ دسامبر در تصمیمی جنجالی اعلام کرد که بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت می شناسد و دستور آغاز عملیات جابه جایی سفارت این کشور از تل ویو به بیت المقدس را صادر کرد. تصمیمی که مورد محکومیت همه جانبه جهانی قرار گرفت و شواری امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل نیز به شدت به آن حمله کردند. از طرف دیگر ایران سالهاست که از مبارزات فلسطین علیه اسراییل حمایت می کند و از آن به عنوان عاملی برای پیشگیری از فشارهای اسراییل بر علیه خودش استفاده می کند. چیزی که چندان خوشایند فلسطینی ها نیست و به غیر از یکی دو گروه تندرو فلسطینی از طرف دیگر گروهها در این کشور به هیچ وجه حمایتی دریافت نکرده است

مجدلانی با اشاره به تلاش آمریکا برای جلب موافقت طرف فلسطینی افزوده است: «در نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین در اواسط ژانویه ۲۰۱۸، تصمیمات مهم و سرنوشت سازی اتخاذ خواهد شد. کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین نشستی به ریاست محمود عباس در مقر ریاست تشکیلات خودگردان در رام الله برگزار خواهد کرد تا از پیشنهادات کمیته سیاسی آگاه شود.

جرارد کشنر، داماد ترامپ و از مشاوران ارشد او، در بین فلسطینی ها با نزدیکی به یهودیان تندرو شناخته می شود و از این نظر این معاهده از طرف فلسطینی ها می تواند با شک و  تامل نگریسته شود. هنوز واکنشی از طرف تشکیلات خودگردان فلسطین، ترکیه، عربستان و ایران نسبت به این موضوع گزارش نشده است.