امروز روز 13 فوریه، روز جهانی رادیو است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) حدود 44 هزار ایستگاه رادیویی در سراسر جهان وجود دارد.

رادیو که در اواخر قرن نوزدهم به دنبال تلفن و تلگراف اختراع شد، به میلیون ها نفر از مردم در طول جنگهای جهانی اخبار را ارائه داد.

رادیو که بعدا توسعه یافت و با تکنولوژی های مدرن روز سازگار شد، همچنان یکی از مهمترین ابزارهای خبر رسانی برای میلیون ها نفر در سراسر جهان است.

رادیو همچنان یکی از قویترین ابزار برای ارتباطات است؛ زیرا این وسیله، ابزار ارتباطی کم هزینه ای است و  مردم را قادر می سازد تا حتی در فقیرترین مناطق از طریق رادیو با جهان ارتباط برقرار کنند.

رادیو  که از نقش مهمی در سطح جهان در مواردی مانند امداد رسانی اضطراری و فجایع طبیعی بازی می کند، برای زندگی اجتماعی جوامع نیز وسیله ای بسیار مهم است.

رادیو، به ویژه برای مناطقی که دور از مراکز شهری هستند، فقیرند و یا دسترسی محدودی به اینترنت و برق دارند کمک می کند تا با جهان ارتباط برقرار نمایند.

براساس اطلاعات ارایه شده از سوی سازمان علمی و فرهنگی (یونسکو)، وابسته به سازمان ملل متحد، حدود 44،000 ایستگاه رادیویی در سراسر جهان وجود دارد.

تعداد ایستگاه های رادیویی در آفریقا هنوز بیشتر از تعداد روزنامه ها و کانالهای تلویزیونی است.

در آفریقا که  صدای ایستگاه های رادیویی در 80 تا 90 درصد از خانوارها دریافت می شوند، یک ابزار ارتباطی اصلی برای اکثریت جمعیت است. 83 درصد از جمعیت در تانزانیا و 85 درصد در زامبیا به اخبار رادیو گوش می دهند.

بر خلاف باور عمومی، استفاده از رادیو در کشورهای پیشرفته هنوز نیز گسترده است.

روز 13 فوریه توسط یونسکو روز جهانی رادیو اعلام شده تا اهمیت رادیو را به عنوان یک وسیله ارتباطی در برابر چشمها نهد و سبب افزایش تعامل بین شنوندگان رادیو و ایستگاههای رادیویی در عرصه بین المللی گردد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار