امامان جمعه ایران، تظاهرات اخیر ملت را کار خارجیها دانستند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) امامان جمعه سراسر ایران در خطبه های این هفته نماز جمعه خود محور اصلی خطبه های نماز جمعه امروز تهران و استان ها «محکومیت نا آرامی های اخیر در این کشور و تقدیر دستگاه قضا و نیروی امنیتی» بوده و پشت صحنه ناآرامی های اخیررا دیگر کشورها عنوان کردند.

خطیبان جمعه تهران، سمنان، زنجان، کرمان، لرستان، اردبیل، رشت، قزوین، سنندج، بوشهر، ساری، چهار محال و بختیاری، شیراز، خراسان رضوی، اصفهان، کرج، آذربایجان غربی ، خوزستان، هرمزگان، قم، یاسوج، بجنورد، مرکزی، درسخنان خود در جمع نمازگزاران همچنین «نا آرامی، ضربه زدن به اموال عمومی را خط قرمز حکومت ایران دانستند.

آنها همچنیت بر لزوم «پیروی از ولایت فقیه، جدی گرفتن پروژه نفوذ، لزوم توجه به قشر کم درآمد در برنامه ریزی ها، توجه به معیشت و دفاع از مطالبات به حق مردم از سوی مسئولان ،همدلی و همراهی مردم با دولت، حمایت از تولید داخلی ، توجه به بحث اقتصاد مقاومتی به عنوان راهبرد برون رفت از مشکلات اقتصادی ،ریشه کن کردن قاچاق و بستن منافذ ورودی کالای خارجی برای رونق واحدهای تولیدی داخلی، جدیت بیشتر قوه قضاییه بر مبارزه با مفاسد اقتصادی ،تعامل و همفکری مردم و مسئولان و توجه به مدیریت جهادی برای حل مشکلات اقتصادی» تاکید کردند.

سیداحمد خاتمی خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: «ما هم مانند مردم می گوییم مرگ بر گرانی؛ چه کسی است که از گرانی خوشش بیاید؟ کارگر می گوید من چند ماه است حقوق نگرفته ام. اینکه حرف مردم باید شنیده شود، حرف صحیحی است اما در این شلوغی ها حقیقت نباید گم شود.

خاتمی با بیان اینکه روحانیت همراه کارگران، محرومین و آن هایی است که مشکل معیشتی دارند اظهار کرد: «در این میان نباید بازی جناحی درآورد؛ مردم آزادی می خواهند و خواستار شنیدن صدای شان هستند. صدایی که به نیابت از ترامپ و نتانیاهو برخیزد، صدای مردم نیست بلکه صدای بیگانه است و ملت ایران آن را خفه خواهد کرد».

محمد حسن مرادی امام جمعه شیراز با تاکید بر اینکه فضا مجازی هم فرصت و هم تهدید است، افزود: «نا آرامی های اخیر که بصورت محدود در برخی نقاط کشور رخ داد 26 درصد از داخل کشور و 74 درصد از خارج از کشور تحریک و هدایت می شد».

آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد در خطبه دوم نماز جمعه این هفته گفت: «کسانی که این اغتشاشات را سرپا کردند، این ساختارشکنی و ناهنجاری را راه انداختند، پیاده‌نظام آمریکا و اسرائیل بودند ولو شناسنامه ایرانی داشتند، با شناسنامه ایرانی، پیاده‌نظام آمریکا و اسرائیل بودند».

در همین راستا،‌علیدادی سلیمانی درخطبه های نماز جمعه کرمان افزود: با یادآوری حمایت رئیس جمهورآمریکا از ناآرامی ها ی اخیر در ایران خاطر نشان کرد: «فرزندان این نظام با حضور خود در صحنه بخشی از توان خود را به نمایش گذاشتند و این نا آرامی ها با سرعت مهار و کنترل شد».

همچنین عبدالکریم عابدینی، امام جمعه قزوین وظیفه دولتمردان را «تامین اشتغال، رفاه، آسایش و امنیت مردم» عنوان و اضافه کرد: «بسیاری از مطالبات مردم به حق و در امتداد مطالبات رهبری از جمله اقتصاد مقاومتی است و عزم دولت باید برای تحقق آنها باشد. مردم به خوبی می دانند چه کسانی و با چه اهدافی به دنبال توطئه، آشوب افکنی و غارت بیت المال هستند».