العبادی: برگزاری همه‌پرسی در اداره اقلیم کرد بر خلاف قانون اساسی است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ حیدر العبادی، نخست وزیر عراق طی سخنانی در نشست خبری امروز خود در بغداد بار دیگر بر غیرقانونی بودن همه پرسی استقلال در اداره اقلیم کرد شمال عراق تاکید کرد و گفت: مقامات این اداره می گویند که نتایج این همه پرسی را عملی نمی کنیم. اگر نتایج همه پرسی را عملی نمی‌کنید پس چرا آن را برگزاری می کنید؟ این همه پرسی بر خلاف قانون اساسی کشور است.

العبادی با تاکید بر اینکه همه اقوام در عراق شهروندان مساوی این کشور هستند و اقدام یک‌جانبه در مورد برگزاری همه‌پرسی غیرقابل پذیرش است، تصریح کرد: نمی‌خواهیم مشکلات جدیدی را در این زمینه تجربه کنیم. روابط و هماهنگی میان ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه در وضعیت خوبی قرار دارد و هیچ حساسیتی در این مورد وجود ندارد. مقامات این اداره را به اتخاذ طرحی جایگزین برای این همه پرسی فرامی خوانم.

نخست وزیر عراق، در ادامه با اشاره بر اتحاد و یکپارچگی خاک کشورش، اضافه کرد: اداره اقلیم كرد عراق بخشی از خاک عراق است وکردها شهروندان درجه یک این کشور هستند و خواهند ماند. منافع کردها در باقی ماندن در قلمرو کشور عراق است.

وی در پایان با یادآوری این نکته که کشورهای همسایه، استقلال و جدایی اداره اقلیم کرد عراق را یک تهدید برای امنیت ملی خود ارزیابی می ‌کنند، اظهار داشت: نگرانی کشورهای همسایه در این زمینه بی‌پایه و اساس نیست. آرزو می کنم به همبستگی خود ادامه دهیم.

رفتن به نوار ابزار