الحریری هرگونه فشار برای استعفا را رد کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)سعد الحریری هرگونه فشار از طرف عربستان به استعفا را رد کرده و به طور ضمنی از احتمال بازنگری در استعفایش سخن گفته است.

سعد الحریری، نخست وزیر لبنان که استعفایش را اعلام کرده است، در تازه‌ترین مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی «المستقبل» اعمال هرگونه فشار را از سوی عربستان رد کرد. او در این باره گفت: «من متن استعفایم را خود با دستانم نوشتم. می‌خواستم به سیاست لبنان شوک مثبت وارد کنم.» نخست وزیر لبنان همچنین تاکید کرده که به‌زودی برای آغاز مقدمات قانونی برای استعفا به لبنان بازخواهد گشت. با اینحال وی به طور ضمنی از امکان بازنگری در استعفایش خبر داده است. حریری بازنگری در استعفا را منوط به توقف تحریکات برخی از عوامل در لبنان در بحران‎‌های منطقه‌ای دانسته است.

حریری شب گذشته در پیام توییتری خود از مردم لبنان خواسته بود تا آرامش خود را حفظ کنند. او همچنین از ماندن خانواده‌اش در عربستان خبر داده و گفته بود عربستان «میهن خوب» آنها بشمار می‌رود.

در همین حال، روز سه‌شنبه کاردینال بشارة پترس الراعی، اسقف اعظم مسیحیان مارونی لبنان در عربستان با سعد حریری دیدار داشته است. درباره جزییات این دیدار و گفتگوهای انجام شده خبری منتشر نشده است. این نخستین بار است که اسقف اعظم مسیحیان مارونی لبنان به عربستان سعودی سفر کرده است. او از روز دوشنبه به دعوت ملک سلمان عبدالعزیز، پادشاه عربستان به ریاض رفته است. او در دیدار با پادشاه عربستان بر روابط «برادرانه میان دو کشور» تاکید کرد.

ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه نیز روز سه‌شنبه در پارلمان این کشور تاکید کرد که سعد حریری باید بتواند آزادانه به لبنان بازگردد. فیلیپ با اشاره به اینکه لبنان کشوری چند فرهنگی با حضور ادیان مختلف است گفت: «در وضعیت کنونی، فرانسه تمامی تلاش خود را خواهد کرد تا اوضاع در لبنان به حالت عادی بازگردد.» نخست‌وزیر فرانسه همچنین از سفر آتی وزیر خارجه کشورش به عربستان برای گفتگو با مقام‌های سعودی درباره شرایط کنونی لبنان خبر داد.

سخنان ادوارد فیلیپ در پارلمان این کشور در حالی بیان شد که امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه، عصر سه‌شنبه با جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان دیدار داشت. باسیل پیش‌ از این دیدار، صبح همان روز در بروکسل با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار داشت. موگرینی در این دیدار بر ثبات، یکپارچگی و وحدت ملی لبنان تاکید کرد.

در همین حال، علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل علی خامنه‌ای، رهبر ایران به گفته‌های سعد حریری درباره دخالت‌های جمهوری اسلامی در لبنان و تهدید جانی او واکنش نشان داده است. او درباره محتوای دیدار اخیر خود با سعد حریری گفت: « آنچه درباره این ملاقات عنوان شد که ملاقاتی تند و خشن بوده، دروغ بوده و القائات سعودی‌ها و دیگرانی است که مایل نیستند لبنان را در آرامش ببینند.»

سعد الحریری، نخست وزیر لبنان هفته پیش در اقدامی غیرمنتظره و تعجب برانگیز در حالی که در سفر در عربستان به سر می برد، اعلام استعفا کرد. او به هنگام استعفا اظهارات تندی علیه ایران و حزب الله لبنان عنوان کرده و گفت که این دو در منطقه و لبنان مخرب هستند. در همان روز شبکه العریه اعلام کرده بود که ترور الحریری هنگام خروج از لبنان در آخرین لحظات خنثی شده است. مقامات امنیتی لبنان ساعتی بعد این ادعا را رد کردند. الحریری حدود یک سال پیش نخست وزیری لبنان را بر عهده گرفته بود.

واشنگتن پست در مقاله ای سه روز پیش با استناد به گفته های مقامات و منابع لبنانی ادعا کرده بود که الحریری در عربستان در حبس به سر می برد. چندین رسانه دیگر غربی نیز این احتمال را به شدت قوی دانسته بودند. لوفیگارو در گزارش کاملی تاکید کرده بود که عربستان سعودی برای آینده لبنان برنامه هایی دارد و قصد دارد بها حریری برادر بزرگ او را برای نخست وزیری اینده این کشور مطرح کند. عربستان این ادعاها را رد کرده و می گفت که پنهان بودن الحریری برای حفاظت از جان او است.

امریکا و فرانسه در پیامهایی رسمی اعلام کرده بودند که همچنان الحریری را به عنوان نخست وزیر قانونی این کشور می شناسیم. امریکا نسبت به اقدام به کودتا از طرف شبه نظامیان و نظامیان خارجی هشدار داده بود. احتمال کودتا از زمانی قوت گرفته که پس از استعفای مبهم الحریری، کشورهای عربستان، کویت و بحرین، شهروندان خود را از لبنان فرا خواندند.