الحریری: عدم ثبات لبنان بازی ای است که ایران به راه انداخته است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در متن کامل مصاحبه الحریری با ”الرجل” او ”عدم ثبات لبنان” را بازی دانسته است که ایران آن را به راه انداخته است.

روز دوشنبه ۶ آذر ۹۶، رسانه های داخلی ایران قسمتهایی از متن کامل مصاحبه سعد الحریری، نخست وزیر لبنان، با مجله ”الرجل” عربستان را منتشر کرده اند که تقریبا توضیحاتی مشروح از همان بخش های افشا شده قبلی است. در این مصاحبه الحریری گفته است که عدم ثبات لبنان بازی است که ایران آن را به راه انداخته و این کشور از حزب‌الله بعنوان بازویی برای خود در منطقه استفاده می‌کند. او گفته است که حسن روحانی، رییس جمهور ایران نمی تواند تعیین کند که ما در لبنان چه کنیم. الحریری تاکید کرده است که راه حل خلع سلاح حزب‌الله، راه حلی منطقه‌ای است نه داخلی و ما نمی‌توانیم کاری را در این زمینه انجام دهیم. او در رابطه با قدرت حزب الله گفته است که حزب‌الله نمی‌تواند کشور را اداره کند و نیروی حزب‌الله در سلاح‌هایی نهفته است که ایران به آن می‌دهد.

سعد الحریری پیشتر در ۴ نوامبر سال جاری در عربستان از سمتش استعفا داده بود و پس از روزها جنجال به لبنان بازگشته و استعفایش را به تعلیق در آورده است. او در رابطه با جنگ سوریه گفته است که اگر دخالت روسیه نبود، بشار اسد سقوط می‌کرد. او افزوده است که ایران بعد از نرسیدن به اهداف خود در سوریه، از روسیه خواست تا در سوریه دخالت نظامی کند. روس‌ها به ما وعده دادند که اجازه ندهند نظام اسد، ثبات و حاکمیت لبنان را هدف قرار دهد. 

سعد الحریری در دامه این مصاحبه از عربستان و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور تمجید کرده و گفته است که در جنگ سال ۲۰۰۶ لبنان با اسراییل، این کشور ۱ میلیارد دلار به لبنان کمک کرده و او فرقی بین شیعه و سنی قائل نیست. او اتخاذ برخی تصمیم ها علیه گروههایی مانند حزب الله و شورشیان حوثی یمن را قابل درک دانسته است و آن را در جهت ثبات کشور عربستان ارزیابی کرده است.

رفتن به نوار ابزار