الجبير: با اسرائيل رابطه نداريم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ عادل الجبیر وزير خارجه عربستان در نشست گفت‌وگوهاي مديترانه گفت که کشورش هيچ گونه ارتباطي با اسرائيل ندارد و رياض منتظر  روند صلح اعراب با اسرائيلي‌هاست.
«عادل الجبير»، وزير خارجه رژيم عربستان سعودي در نشست گفت‌وگوهاي مديترانه‌اي در رم بار ديگر اتهامات خود را علیه ايران تکرار کرد.

وي در اين نشست با متهم کردن ايران به ايفاي نقش مخرب در سوريه گفت: «اين روند از زمان انقلاب ايران در سال 1979 آغاز شد.»

الجبير گفت که انقلاب اسلامي ايران، مرزها را به رسميت نمي‌شناسد و تصور مي‌کند که تمام شيعيان متعلق به ايران هستند.
وزير خارجه عربستان ايران را به ايفاي نقش منفي در يمن و نقض قطعنامه‌هاي تسليحاتي متهم کرد و گفت که ايران موشک‌ها را در اختيار حوثي‌ها قرار مي‌دهد. وزير خارجه عربستان همچنین گفت: «از سال 1979 سياست‌هاي ايران همينها بوده‌اند. ايران کاملاً به قوانين بين‌المللي، اصل عدم دخالت در امور کشورهاي ديگر و اصل حسن همجواري بي‌اعتنا است.»
وي ادامه داد: «شاهد آن بوده‌ايم که ايران از سال 1979 حامي اصلي تروريسم بوده، آنها سفارت آمريکا در بيروت را منفجر کردند، آنها 217 تفنگدار دريايي را در فروگاه بين‌المللي بيروت کشتند، آنها يک کنيسه را در آرژانتين منفجر کرده و چندصد نفر را کشتند، آنها مرتکب اقدامات تروريستي در اروپا شدند، آنها ديپلمات‌ها را ترور مي‌کنند، آنها به بيش از 12 سفارتخانه حمله کرده‌ و آن را تخريب کردند، آنها شبکه‌هاي تروريستي در کشورهاي ما ايجاد مي‌کنند، در سال 1996 عمليات‌هاي تروريستي در کشور ما انجام دادند.»
عادل الجبير در بخش ديگري از اظهاراتش، ايران را به ارتباط با تروریستهای القاعده و داعش متهم کرد.

رفتن به نوار ابزار