افغانستان افراطی ترین گروه تروریستی خود را به رسمیت می شناسد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان امروز طی سخنانی در مراسم آغاز به کار دومین نشست بین‌المللی “روند کابل” که با هدف ایجاد بستری برای مذاکرات صلح در این کشور برگزار می شود، اظهار داشت: به عنوان بخشی از روند سیاسی پیشنهادی، طالبان به عنوان یک گروه سیاسی مشروع به رسمیت شناخته شود تا این روند به مذاکرات صلح و خاتمه 16 سال جنگ در کشور منجر شود.

وی از طالبان خواست که برای آغاز گفت‌وگو برای آتش بس توافق کنند و این گروه از طرف دولت به عنوان یک حزب سیاسی شناخته شود تا فرصت برای گفت و گوهای رسمی و سیاسی فراهم شود.

غنی ضمن پیشنهاد آزادی زندانیان و برقراری آتش بس تصریح کرد: یک سری علائم و نشانه‌ها از دولت و گروه طالبان حاکی از تمایل جدی برای مذاکره از سوی دو طرف است. دولت پیشنهاد به رسمیت شناختن طالبان بدون هیچ پیش شرطی را داده است.

رئيس جمهور افغانستان با بیان اینکه «ساختار سیاسی مذاکرات صلح با طالبان باید با آتش بس و به رسمیت شناختن این گروه به عنوان یک گروه سیاسی مشروع با گشایش یک دفتر سیاسی انجام شود» تاکید کرد: در عوض طالبان باید دولت را به رسمیت بشناسد و به دولت قانونی احترام بگذارد. علاوه بر این زندانیان طالبان آزاد می‌شوند و اسامی آنها از فهرست سیاه بین‌المللی خارج می‌شود مخالفان مسلح قدیمی و فراریان می‌توانند بازگردند و شغلی را آغاز کنند.

غنی از طالبان خواست که یک هیأت با صلاحیت را برای گفت و گو با شورای عالی صلح معرفی کنند که نمایندگان زنان نیز در آن حضور داشته باشند و محل مذاکره را خود آنها تعیین کنند.

وی خاطر نشان کرد که «این پیشنهادات نباید تعبیر به ضعف دولت شود زیرا نیروهای افغان در حال حاضر قدرتمندتر از هر زمان دیگر هستند و در خط اول مبارزه با تروریسم جهانی قربانی می دهند. مردم کشور یکدست از صلح حمایت می کنند و علما نیز صلح را فریضه دینی خوانده و همه باور دارند که صلح افغانستان ثبات اقتصادی و توسعه منطقه ای را در پی خواهد داشت».

غنی همچنین گفت که دولت افغانستان حاضر است در هر کشور اسلامی یا سازمان ملل متحد با طالبان مذاکره کند. کابل را برای مذاکره بر هر مکان دیگری ترجیح می دهیم.

وی از طالبان خواست که رابطه خود را با تمام گروه های تروریستی که در منطقه و فرامنطقه فعالیت دارند قطع کند، تا زمینه سیاسی، حقوقی و عملی برای صلح فراهم شود.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که در صورت فراهم شدن این فرصت ها کار را برای آزادی زندانیان طالبان، خروج نام طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل، تحویل گذرنامه های قانونی برای اعضای این گروه به منظور انجام سفر به تمام کشورها، باز گرداندن مهاجران از پاکستان و فراهم کردن جا و مکان برای شروع زندگی نیروهایشان شروع خواهند کرد.

رفتن به نوار ابزار