افغانستان از ایران به سازمان ملل شکایت می کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،افغانستان از ایران به سازمان ملل شکایت می کند.

گفته می شود این طرح از طرف برخی از نمایندگان مجلس این کشور بعد از آن صورت می گیرد که از طرف مقامات ایرانی  اعلام شد کشته‌های افغان‌های لشکر فاطمیون در سوریه به 2 هزار نفر رسیده است.

هفته قبل ”زهیر مجاهد” مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون از کشته شدن 2 هزار افغانستانی در جریان جنگ های داخلی در سوریه خبر داده است.

وی همچنین اعلام کرده بود8 هزار نفر از شهروندان افغانستانی در سوریه مجروح شده اند.

در پی اعلام این خبر افغانستان اعلام کرد مخالف شرکت شهروندانش در جنگ نیابتی در سوریه می باشد.

 

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان رسما اعلام کرد که کشورش مخالف جنگ نیابتی در داخل و خارج از این کشور است.
او تاکید کرده است: ما مخالفت خود را با هر نوع جنگ نیابتی در افغانستان بارها اعلام کرده‌ایم و همین گونه مخالفت خود را با جنگ نیابتی در کشورهای دیگر هم به صراحت اعلام کرده‌ایم و نباید خون فرزندان این وطن برای اهداف بیگانگان در کشورهای دیگر ریخته شود.
 محمد نواب منگل عضو کمیسیون امنیتی مجلس نمایندگان افغانستان به دویچه وله هم گفته است ایران از مهاجران افغان سوءاستفاده کرده و آنها را به جنگ سوریه فرستاده است تا در جنگ شرکت کنند.
 منگل ادامه داده است حدود 3 سال است که اعضای مجلس افغانستان این نگرانی را احساس کردند. ما به اندازه کافی اسناد و شواهد هم داشته‌ایم، در مورد افغان‌هایی که مهاجر بودند و در ایران زندگی می‌کردند، و مجبورشان کردند در سوریه بجنگند. این اقدام ایران برخلاف تمام موازین و قانون مهاجرت است که از یک مهاجر کشور دیگر نباید سوءاستفاده شود.
او اظهار داشته استچون افغان‌های ما از ترس جنگ و بدبختی و از نداشتن غذا به کشور ایران پناه برده‌اند و ایران برای تامین منافع خود مردمان ما را به سوریه می‌فرستد. افغان‌ها در آن‌جا کشته، زخمی و یا ناپدید شده‌اند.
به گفته وی،این حق نمایندگان مجلس افغانستان است که از ایران و سازمان ملل بپرسند که چرا افغان‌ها به جنگ فرستاده شده‌اند و از نام مهاجر استفاده نادرست شده‌ است؟
 لشکر فاطمیون یک نیروی شبه نظامی وابسته به سپاه قدس و متشکل از شیعیان افغانستان است.
اعضای آن بیشتر افغان​های شیعه مقیم ایران هستند. بخش عمده این نیروها با هدف دریافت اقامت، شناسنامه و حقوق ماهیانه جذب سپاه قدس شده‌اند.
نخستین بار این گروه در سال 1390 اعلام موجودیت کرد. این گروه شبه‌نظامی پس از 6 سال شرکت در جنگ و افزایش اعضای آن، اکنون اغلب با نام “لشکر فاطمیون” شناخته می‌شود و اکثر کشته‌شدگان به‌اصطلاح “مدافعین حرم” از میان کشته‌شدگان این گروه هستند.
آنها در خاک ایران به خاک سپرده می‌شوند و اعضای خانواده‌های آنها هم تحت پوشش و حمایت بنیاد شهید قرار دارند.
در تظاهرات و تجمعات اعتراضی اخیر ایران که از مشهد آغاز شد و سپس تا 100 شهر ایران را در بر گرفت، شعارهایی هم در ارتباط با خروج ایران از سوریه داده شد. یکی از شعارهایی که در این رابطه اغلب بر سرزبان‌ها بود “سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن” بود.