افشای «جواز محرمانه» دولت اوباما برای تبدیل ارز توسط دولت ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) یک کمیته فرعی در سنای آمریکا روز چهارشنبه، ۱۶ خردادماه، نتیجه تحقیقاتی را منتشر کرد حاکی از این که دولت اوباما در سال ۲۰۱۶ برای تبدیل ارز به دست دولت جمهوری اسلامی «جواز محرمانه» صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت باراک اوباما در سال ۲۰۱۶، پس از اجرایی شدن برجام، قصد داشته است به تهران جواز دسترسی به نظام بانکی آمریکا را بدهد.

این خبرگزاری در گزارش خود تاکید می‌کند که صدور جواز مذکور پس از انعقاد توافق اتمی «غیرقانونی نبود»، اما با این حال دولت اوباما «بارها به کنگره [آمریکا] و مردم گفت که قصد چنین کاری را ندارد».

آن طور که در گزارش کمیته فرعی تحقیقات سنای آمریکا آمده است، وزارت خزانه‌داری در دولت اوباما در ماه فوریه ۲۰۱۶ جوازی صادر کرده است که به ایران اجازه می‌داد حدود شش میلیارد دلار پول خود را در عمان تبدیل کرده و از آن بهره‌برداری کند.

در آن زمان ایران معادل ۵.۷ میلیارد دلار، ریال عمان در بانکی در مسقط داشت و برای این که بتواند این مبلغ را به یورو تبدیل کند، لازم بود که ابتدا آن را به دلار آمریکا برگرداند.

وزارت خزانه‌داری اوباما جواز خود را برای این امر صادر کرده است.

اما، آن طور که در گزارش آسوشیتدپرس آمده است، ایران در نهایت نتوانسته است از جواز دولت اوباما برای تبدیل ارز خود استفاده کند، چرا که دو بانک آمریکایی که دولت به آنها رجوع کرده حاضر به انجام این کار نشده‌اند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، ایران درنهایت برای تبدیل ارز خود در بانک مسقط به «راه‌های دیگری» متوسل شده است. گزارش حاوی توضیح بیشتر در این باره نیست.

رفتن به نوار ابزار