افشاگری نیویورک تایمز از برنامه‌های سوء قصد عربستان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در پی قتل جمال خاشقجی، نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از منابع موثق از برنامه‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و نزدیکانش برای سوء قصد علیه مخالفان خود خبر داد.

به گزارش این روزنامه، جورج نادر، بازرگان لبنانی تبار آمریکایی و مشاور محمد بن زاید آل نهيان، ولیعهد امارات متحده عربی طرحی برای توطئه علیه اقتصاد ایران را با محمد بن سلمان و کاخ سفید در میان گذاشته است.

بر این اساس، طراح بخش دیگر این برنامه را نیز جوئل زامل، تاجر اسرائیلی که ارتباطات قوی با سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور دارد، برعهده داشته است.

زامل و نادر که پیش‌بینی می‌کردند هیلاری کلینتون پیروز انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا شود، برنامه‌های خود را طی نشستی در بلژیک با مقامات امارات و عربستان مطرح کرده‌اند.

اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ، زامل و نادر عازم نیویورک شده و مقامات دولت وی را در جریان طرح‌های خود قرار دادند. در این جلسه‌ که در هتلی در نیویورک انجام شد، احمد عسیری، معاون رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی که پس از برملا شدن پرونده خاشقجی از کار برکنار شد، نیز حضور داشته است.

سعودی‌ها پیش از سرمایه گذاری بر روی این کمپین، خواستار تایید از سوی دولت ترامپ شدند. با پیروزی ترامپ، نادر به دیدار با مقامات کاخ سفید ادامه داد.

طبق این برنامه ماه مارس 2017 جلسه‌ای در ریاض با حضور عسیری و مقامات بلند پایه سعودی با محوریت طرح قتل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و شخصی که دشمن عربستان خوانده می شد، صورت گرفت.

این درحالیست که بازرگانان حاضر در جلسه در این رابطه مردد بوده و خواستار مشورت با وکلا و مشاوران خود شدند و بعدا اعلام کردند نمی‌خواهند در هیچ پرونده سوء قصدی دست داشته باشند.

یکی از مقامات سعودی که از نزدیک پرونده خاشقجی را پیگیری می‌کند در گفتگو با نیویورک تایمز مدعی شده است که برنامه‌های سوء قصد عسیری بازتاب سیاست‌های رسمی عربستان سعودی نیست، اما آنچه از ایمیل‌هایی که نیویورک تایمز به آن دست یافته برمی‌آید این است که محمد بن سلمان هم در جریان دیدارهای نادر و عسیری بوده است.

این روزنامه آمریکایی همچنین تاکید کرده که عسیری مدت طولانی است که به عنوان یکی از نزدیکان محمد بن سلمان شناخته می‌شود.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار