افزایش موارد خودکشی و خودسوزی زنان در ایران/ فرزاد صمدلی

خودکشی های پی در پی دختران نوجوان در شهر ۶ هزار نفری دیشموک در استان کهگیلویه و بویراحمد، اتفاقاتی عمیقا تکان دهنده هستند.

وقوع موارد متعدد خودکشی در یک بازه زمانی کوتاه، این شهر را تبدیل به پایتخت خودکشی جهان کرده است. قبلا نیز شهرهای استان ایلام به خصوص شهر ایوان به پایتخت خودسوزی زنان در جهان معروف شده بود.

این در حالی است که استانهای کردستان و احواز نیز شاهد قتلهای متعدد و فجیع ناموسی هستند.استانهای دیگر ایران نیز شاهد موارد بالایی از خودکشی و دیگرکشی هستند. تقریبا روزی نیست که اخبار دردناکی از خودکشی انفرادی، دو نفره و حتی خانوادگی زنان و مردان ناامید در ایران منتشر نشود.

در کنار این رویدادهای بسیار تلخ، شاهد افزایش موارد وحشتناک دیگری چون اسید پاشی بر روی زنان، همسر آزاری، خواهر آزاری، اذیت و تجاوز جنسی به زنان و متلک پرانی و دعوت به فحشا از سوی مردان در ایران هستیم.

افزایش موارد ازدواج کودکان دختر، افزایش شمار دختران فراری، افزایش میزان دختران ازدواج نکرده، افزایش تعداد زنان بیوه، افزایش میزان زنان فعال در بازار سکس، افزایش شمار دختران ترک تحصیل و افزایش موارد سقط جنین…، زخمهای عمیقی هستند که بر پیکر زنان جامعه تحمیل شده است.

موارد دیگری چون حجاب اجباری، نابرابریهای شدید اجتماعی و سیاسی و کاری، نداشتن حق طلاق، فقدان حق حضانت از کودکان، نابرابری در تقسیم میراث، عدم تساوی با مردان در امور قضایی، نداشتن حق عرفی انتخاب همسر، محرومیت از حق انتخاب و تبعیت از اجازه پدر و برادر بزرگ و همسر، محروم ماندن از تفریحات معمول مردان … نیمی از جامعه که در اصل مادران، همسران، دختران و خواهران ما هستند را در ورطه افسردگی و ناامیدی عمیقتری نسبت به مردان قرار داده است.

در ایران میزان خودکشی مردان نیز بالا است. اما شمار دختران و زنانی که خودکشی می کنند و یا توسط مردان کشته می شوند روز به روز در حال افزایش است.

راستی، مقاماتی که در نیجریه و یمن و عراق و لبنان و سوریه مشغول مداخله و در داخل ایران نیز سرگرم معامله ثروتهای ملی و سرکوب آزادیها و حقوق مردم در تحت لوای اسلام و ایمان و ایران هستند با شنیدن و دیدن این اتفاقات چه می اندیشند، چه می کنند و چه حالی دارند؟!


از صفحه فیس بوک دکتر فرزاد صمدلی

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار