افزایش مصرف سیگار در بین زنان در ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) بهزاد ولی زاده روز یکشنبه در حاشیه برگزاری کارگروه مشورتی کنترل دخانیات که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: حدود ۱۰.۱ درصد گروه سنی ۱۸ سال به بالا، مصرف کننده سیگار به صورت روزانه هستند که ۲۰ درصد را مردان و یک درصد زنان را شامل می شوند.

وی بیان کرد: ما برای اینکه بتوانیم به تعهدات خود به سازمان جهانی بهداشت مبنی بر کاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۱۴۰۴ دست پیدا کنیم باید نسبت به اجرای قانون نیز متعهد شویم. زیرا مصرف دخانیات عاملی برای مصرف سایر مواد دخانی بوده و فرد را مستعد مصرف سایر مواد دخانی می کند.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: امروزه قلیان یکی از مهمترین معضلات ما در عرصه کنترل دخانیات محسوب می شود.  متاسفانه خانواده ها  تصور می کنند قلیان ها به دلیل اسامی میوه ای و عطر شیرینی که دارند، ضرری نداشته و در دورهمی های خانوادگی از این وسیله به راحتی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: همچنین باورهایی غلط مثل اینکه دود از آب عبور می کند و ضرر ندارد نیز مطرح می شود. در حالی که اتفاقا آب باعث می شود دود راحت تر و بیشتر وارد حلق و ریه ها شود.  همچنین باورهایی وجود دارد مبنی بر اینکه تنباکوهای میوه ای برای بدن مفید هستند و باعث شده مصرف قلیان در بین مردم افزایش یابد،  غافل از اینکه عطر و طعم توتون و تنباکوها نه تنها طبیعی نبوده، بلکه شیمیایی است.

رفتن به نوار ابزار