افزایش شمار گردشگران ایرانی در استانبول طی سال‌های اخیر

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ارجان چچن، عضو هیئت مدیره انجمن آژانس‌های مسافرتی و گردشگری منطقه خاورمیانه و مسئول بازار ایران در گفتگو با خبرنگار آناتولی با اشاره به اینکه شمار گردشگران بازدید کننده ایرانی از استانبول پس از آلمان در رده دوم قرار دارد گفت که به زودی ایرانی ها از آلمانی ها پیشی خواهند گرفت.

سالانه نزدیک به 10 میلیون گردشگر به استانبول می آیند و در سال‌های اخیر شمار توریست‌های ایرانی افزایش یافته است. به ویژه پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران، بازتاب زنده شدن اقتصاد این کشور در خیابان‌های استانبول نیز دیده می شود.

گردشگران ایرانی که دوستدار برندهای ترک هستند مراکز خرید و فروش استانبول را پر می کنند، مغازه داران نیز کالاهای فروشی خودرا در راستای سلیقه و توجه شهروندان این کشور تغییر دادند. چندین مغازه پرسنلی که زبان فارسی می دانند استخدام و نوشته های به زبان فارسی در ارتباط با تخفیف ها در ویترین مغازه های خود نصب کردند.

شهروندان ایرانی که برای سفر به ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارند و تنها با پاسپورت می توانند به این جا بیایند توانستند در شمار گردشگران خارجی بازدید کننده از شهر تاریخی استانبول به رده دوم صعود کنند.

بر اساس داده های اداره مدیریت فرهنگی و گردشگری استان استانبول 386 هزار و 339 ایرانی در سال 2013، در سال 2014 تعداد 590 هزار و 920، در سال 2015 تعداد 755 هزار و 707 گردشگر، در سال 2016 شمار 648 هزار و 176 نفر و در نیمه اول امسال 337 هزار و 259 ایرانی به استانبول سفر کرده اند. همچنین شمار گردشگران آلمانی بازدید کننده از استانبول در نیمه نخست امسال 403 هزار و 235 نفر بوده است.

رفتن به نوار ابزار