افتتاح پارکی بنام شاعر “نباتی” در تبریز/خالق اثر معروف “آپاردی سئللر سارانی”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، یک پارک در تبریز به نام ابوالقاسم نباتی از شاعران برجسته قرن هیجدهم نامگذاری شده است.

دیروز(15 اردیبهشت ماه) این پارک با حضور مسئولان فرهنگی و اعضای شورای اسلامی شهر تبریز افتتاح شده است.

همچنین در جریان این افتتاح از تندیس این شاعر نامی در این پارک پرده برداری شده است.

در باره ابوالقاسم نباتی:

حکیم سید ابوالقاسیم نباتی شاعر برجسته و پر آوازه ایرانی در نیمه دوم قرن 12 خورشیدی و اوایل قرن 13 خورشیدی در روستای اوشتبین واقع در منطقه ارسباران “قره داغ” و از توابع شهرستان جلفا می زیست. از وی بیش از پنج هزار بیت شعر به یادگار مانده که غالب آن ها به زبان ترکی است.

نباتی دوران نوجوانی و جوانی را در روستای اوشتبین و با اشتغال به دامداری و باغبانی سپری کرد. زندگی در طبیعت بکر و خیال انگیز اوشتبین و مطالعه آثار خیام و حافظ و مولوی روح لطیف سید ابوالقاسم را به عرفان و شعر سوق می داد.

حکیم نباتی در سالهای پایانی عمر خود به اهر مراجعت نمود و در بقعه شیخ شهاب الدین اهری گوشه عزلت گزید.

در این دوران عاشقان علم و ادب و عرفان دورش را گرفته و از اقیانوس بیکران علم و ادب وی بهره می بردند. حکیم نباتی پس از مدتی به زادگاهش روستای اوشتبین باز میگردد. وی در سال 1225 خورشیدی (1262 قمری-1847 میلادی) و در سن 71 سالگی چشم از جهان فرو بست و در بالای کوهی مشرف به روستای اوشتبین به خاک سپرده شد.

گفته میشود نباتی همیشه در بلندای این کوه مینشست و به زادگاه خود و رود ارس “آراز” و به جاده ای که مردم در آن تردد داشتند مینگریست و در آن نقطه با صدای دلنشین به آوازخوانی میپرداخت و گویا اغلب اشعارش را نیز در همانجا سروده است. به همین علت پس از وفات نباتی اهالی پیکر وی را در بلندای این کوه و در همان نقطه دفن کردند.
در شهریور ماه 1372 خورشیدی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی , همایش بزرگداشت حکیم نباتی در شهر کلیبر و در سطح ملی برگزار شده است.

شعر معروف “آپاردی سئللر سارانی” از شاهکار ادبی وی محسوب می شود که در جریان تحمیل معاهده ترکمنچای به آذربایجان سروده شده است.