اعتصاب سراسری در کشمیر و جامو

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،ایالات جامو و کشمیر در پی کشته شدن 2 غیرنظامی توسط سربازان هند، امروز شاهد اعتصاب عمومی است.
گروه آزادیخواهان جامو و کشمیر تحت کنترل هند در پی کشته شدن 2 معترض توسط نیروهای هندی مردم این ایالت را به اعتصاب عمومی یک روزه فراخوانده است.
مردم در های مغازه‌ها و کارخانه های شان را در این ایالت بسته و نیروهای امنیتی هند در خیابان ها گشت زنی می کنند.
مقامات هندی در محله های قدیمی سرینگر مقررات منع رفت و آمد اعلام کرده اند.
وزارت دفاع هند اعلام کرد:در تیراندازی نیروهای امنیتی این کشور به جوانانی که در روستای شوبيان جامو کشمیر به سوی خودروی آنها سنگ پرتاب کردند، 2 جوان کشته شدند.
از سوی دیگر اهالی این روستا اعلام کردند در این تیراندازی 9 نفر زخمی شده اند. و پس از این حادثه صدها نفر از اهالی شعارهایی علیه هند و آزادی کشمیر سر دادند.
گفتنی است که از سال 1947 و پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار بریتانیا تا کنون 3 جنگ در سال های (1947، و1965 و1971) میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از 70 هزار نفر طی این درگیری‌ها کشته شدند.
گروه‌های آزادیخواه کشمیر در سال 1989 مبارزه برای استقلال از هند و پیوستن به پاکستان را آغاز کردند.
براساس آمار سازمان های حقوق بشری، از سال 1989 تاکنون بیش از 100 هزار کشمیری توسط نیروهای امنیتی هند کشته و بیش از 10 هزار زن در این منطقه مورد تجاوز قرار گرفته اند.
گاه گاهی در خط کنترلی منطقه آزاد کشمیر که در کنترل پاکستان قرار دارد و همچنین منطقه جامو و کشمیر که تحت حاکمیت هند است، درگیری های میان نظامیان دو کشور روی می دهد.
از سال 2003 تاکنون دو طرف یکدیگر را به نقض آتش بس در این منطقه متهم می کنند./آناتولی
رفتن به نوارابزار