اعتراض مفتی کریمه به بی عدالتی ها در حق مسلمانان ترک کریمه توسط روسیه

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مفتی اداره دینی مسلمانان اوکراین، گفت که متاسفانه حقوق و آزادی های مسلمانان شبه جزیره کریمه همواره زیر پا گذاشته می‌شود.

دکتر سعید اسماقلیوف، مفتی اداره دینی مسلمانان اوکراین با اعلام اینکه مسلمانان شبه جزیره کریمه همواره تحت فشار هستند، گفت: متاسفانه حقوق و آزادی های آنها به شکل سازمان یافته زیر پا گذاشته می‌شود.

اسماقلیوف با بیان اینکه پس از تبعید تاتارهای کریمه در سال 1944 اسلامیت در جمهوری سوسیالیستی اوکراین اتحاد جماهیر شوروی از صحنه اجتماعی ترد شد، تصریح کرد: پس از استقلال اوکراین، مسلمانان به آزادیهای دینی که محق آن بودند دست یافتند.

وی با تاکید بر اینکه پس از اشغال شبه جزیره کریمه در سال 2014 توسط روسیه، مسلمانان یکبار دیگر تحت فشار قرار گرفتند، ادامه داد: مسلمانان بیشترین تاثیر را از چهار سال اشغال کریمه و ادامه جنگ در شرق اوکراین متحمل شده اند.

مفتی اداره دینی مسلمانان اوکراین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در اوکراین نزدیک به یک میلیون مسلمان زندگی می‌کنند و بیشتر آنها نیز در بخشهایی مانند شبه جزیره کریمه، دونسک و لوهانسک که تحت اشغال روسیه به سر می‌برند، گفت:

“نزدیک به 600 هزار نفر از این تعداد در کریمه، دونسک و لوهانسک زندگی می‌کنند. اینها مناطقی در اوکراین هستند که مسلمانان در آنجا بیشتر حضور دارند. نزدیک به 400 هزار تن از این مسلمانان از تاتارهای کریمه و 200 هزار نفر نیز از تاتارهای ولگا و ترک‌های آهیسکا تشکیل شده اند. روس‌های اشغالگر در طول جنگ هیچ ضمانتی در مورد حقوق مسلمانان ارائه ندادند. برعکس این، مسلمانان در کریمه همواره تحت ظلم و ستم هستند. متاسفانه حقوق و آزادی های آنها به شکل سازمان یافته زیر پا گذاشته می‌شود”.

اسماقلیوف همچنین اعلام کرد که برای اطلاع رسانی به جامعه جهانی در مورد ظلم و ستمی که مسلمانان ساکن مناطق تحت اشغال با ان روبرو هستند با توان قوا تلاش خواهند کرد.

رفتن به نوارابزار