اعتراض مردم زلزله زده به روحانی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ویدیویی از سخنرانی رییس جمهور ایران در کرمانشاه پخش شده است که در آن مردم زلزله زده کرمانشاه به سخنان رییس جمهور ایران، زمانی که از بسیج و سپاه اسم می برد، اعتراض می کنند.

در این ویدیو حسن وحانی، رییس جمهور ایران در بین مردم سرپل ذهاب می گوید که خود مردم اولین کسانی بودند که به کمک مصیبت دیدگان رفته اند و نیروهای امدادرسان نیز بعدا آمده و به مردم کمک کرده اند. او سپس در شرح نیروهای امدادرسان می افزاید: ” نیروهای دولتی، نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، بسیج، حلال احمر….” . در این لحظه مردم سخنان او را قطع کرده و شروع به اعتراض می کنند. اعتراض مردم با گفتن کلمه “سپاه” شروع می شود و با شنیدن کلمه “بسیج” بیشتر می شود، به طوری که روحانی مجبور به قطع سخنانش برای لحضاتی می شود.

اعتراضات آشفته است و هیچ جمله رسایی به وضوح معلوم نیست، اما گویا از الفاظی چون “خفه شو” و ” برو بیرون” نیز استفاده می شود. این اعتراضات بدین دلیل با شنیدن کلمه “سپاه” شروع می شود که علاوه بر حضور دیر هنگام و کمرنگ سپاه در جریان کمک رسانی، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب ایران و به ویژه شاخه داوطلب آن “بسیج” بیشتر در سرکوبهای داخلی و علیه مردم استفاده میشوند و همین مسئله نیز سبب شده است این نیروها مقبولیتی بین مردم نداشته باشند.

حسن روحانی امروز سه شنبه 23 آبان 96 و یک روز پس از این زلزله به این مناطق سفر کرده است. مردم در این منطقه اعتراضات زیادی به کمبود خدمات امدادی داشته اند، به طوری که نمایندگان دو شهر سرپل ذهاب و قصر شیرین، نیز در مصاحبه هایشان با رسانه های داخلی ایران، به این مسئله به شدت اعتراض کرده اند. با این وجود مقامات ایران اعلام کرده اند که نیازی به کمک های کشورهای همسایه نیست. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، صبح امروز در توییتی ضمن تشکر از کشورهایی که قصد کمک داشته اند، نوشته بود که نیازی به کمک نیست و ما خود از عهده این موضوع بر می آییم.

زمین لرزه ای به بزرگی 7 و 3 دهم ریشتر در ساعت 21 و 48 دقیقه و 16 ثانیه شامگاه یکشنبه 21 آبان 96 استان های غربی ایران، استانهای شمالی و شرقی عراق، و برخی استانها در جنوب شرقی ترکیه را لرزاند که بیشترین خسارات در ایران و در استان کرمانشاه گزارش شده است.

در ترکیه گزارشی از مصدوم و حتی خسارت نبوده است و در عراق ۲۵۰ مصدوم و ۶ کشته گزارش شده است. مرکز وقوع این زمین لرزه استان کرمانشاه در غرب ایران و حوالی ازگله در طول جغرافیایی 45.9، عرض جغرافیایی 34.84 و عمق 11 کیلومتری زمین بوده است. این زمین لرزه در پنج کیلومتری ازگله، 25 کیلومتری تازه آباد، 37 کیلومتری باینگان، 112 کیلومتری سنندج و 122 کیلومتری کرمانشاه روی داده است.

این زمین لرزه در بیشتر شهرهای غربی ایران و حتی در مرکز ایران در کرج نیز احساس شده است و به دلیل عمق کم زلزله، باعث وحشت شهروندان شده است، به طوری که با وجود هوای سرد برخی شهروندان شب را به خانه برنگشته اند.

 

رفتن به نوار ابزار