اعتراض به سخنان نژادپرستانه ارجمند/ “ما عرب هستیم، نه عرب زبان”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) فیلمی ویدیویی از اعتراض برخی اهالی عرب اهواز به داریوش ارجمند هنرپیشه ایرانی به خاطر «عرب‌زبان» توصیف کردن مردم این منطقه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که می‌تواند بازتابی از جدالی دایر از دهه‌ها پیش در ایران باشد. ارجمند پیشتر نیز سابقه توهین نژادپرستانه این چنینی به ترکها داشته است.

در ویدیوی منتشره، شماری از مردم عرب و در راس آن‌ها «سید مجتبی غرابی» در اعتراض به داریوش ارجمند، به او می‌گویند که با به کار بردن واژه «عرب‌زبان» به ملت عرب در ایران توهین کرده و آن‌ها در حقیقت «عرب» هستند و نه «عرب‌زبان». داریوش ارجمند اما در پاسخ، بر سخن خود اصرار می‌کند و می‌گوید: «این اعتقاد من است… شما ایرانی هستید». معترضان با تاکید بر این‌که «ما ایرانی بودن خود را ثابت کردیم» می‌افزایند: «شما به ما توهین کردید، ما عرب‌زبان نیستیم، عرب هستیم».

مساله «عرب‌زبان» و «عرب» از مدت‌ها پیش به بحثی جدلی در ایران تبدیل شده است. تعداد زیادی از ملی گرایان افراطی و پانفارسها در ایران با نادیده گرفتن ترکیب جمعیتی متنوع ایران، عرب‌هایی را که عمدتا ساکن مناطق جنوبی هستند و اصول آنها به قبایل اصیل عرب باز می‌گردد و به گفته مورخ مشهور ایرانی احمد کسروی قبایلی از آنها مانند «بنی العم» و «بکر ابن وائل» پیش از اسلام ساکنان اصلی این منطقه بوده‌اند، «عرب زبان» توصیف کرده و می‌گویند: «آن‌ها عرب نیستند». یکی از این افراد محمد رضا عالی‌پیام شاعر ایرانی است که بارها حملات او به عرب‌‌ها در مراسم‌ مختلف تکرار شده است؛ اقدامی که معترضان به سخنانش، آن را «نژاد پرستی» توصیف می‌کنند. اما عالی‌پیام در واکنش به این اعتراض‌ها می‌گوید: «هموطنان ما عرب‌زبان هستند نه عرب».

این تئوری نه فقط عربها بلکه ترکها را نیز نشانه رفته و اصرار دارد که ترکهای ایران ترک نیستند بلکه ترک زبان و یا آذری هستند. چیزی که همواره ترکها بدان معترض بوده و بارها با اسناد ترک بودن آذربایجان ایران را به اثبات رسانده اند. داریوش ارجمند پیشتر نیز با اینگونه سخنان نژادپرستانه به ترکها توهین کرده بود که در آن زمان نیز فعالان ترکها به طور مستند جواب او را داده بودند.

منتقدان این دیدگاه بر این باورند که این سخنان ناشی از «عرب‌ستیزی» گویندگان آن است که نمی‌خواهند وجود «ملت عرب» را در میان ایرانیان به رسمیت بشناسند و یا با جمع کردن عرب و ایران در یک جغرافیا مشکل دارند؛ پدیده‌ای که در ایران بسیار دیده می‎‌شود. بسیاری از مردم عرب جنوب ایران می‌گویند که نه تنها از «محرومیت»‌ اقتصادی و معیشتی رنج می‌برند بلکه بسیاری از «حقوق شهروندی» و «ملیتی» آنان پایمال می‌شود و فعالان فرهنگی، سیاسی و حقوقی عرب هم به طرز چشم‌گیری از سوی دستگاه‌های امنیتی، تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

رفتن به نوارابزار