اعتراض بزرگ/ یک فیلمساز آذربایجانی اتومبیل شخصی خود را در دریاچه اورمیه آتش زد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، محمد شیروانی فیلمساز ماشین شخصی‌اش را در دریاچه ارومیه آتش زد.

او که این کار را در ماه اوت گذشته کرده در خصوص آن گفته است که این اقدام در راستای هشدار جدی به مقامات ایران در رابطه با وخامت اوضاع زیست محیطی در آذربایجان انجام داده است.

این فیلمساز افزوده است: با این کار می خواهم نشان بدهم صنعت سینمای مستقل و دریاچه اورمیه سرنوشت یکسان دارد و شباهت شان در این است که هر دو از بین می روند.

محمد شیروانی جهت جلب توجه مسئولان بومی، مرکز نشین ، دوستداران محیط زیست و افکارعمومی به بحران و فاجعه خشکیدن دریاچه اورمیه و برحان آب در آذربایجان با ماشین خود در کنار دریاچه اورمیه حاضر می شود.

سپس این فرد به روی ماشین خود بنزین ریخته و اقدام به آتش زدن آن می کند.

https://www.youtube.com/watch?v=ScFB2u8m2rI

دریاچه اورمیه که روزگاری نگین آذربایجان محسوب می شد هم اکنون تبدیل به کویر پرنمکی برای آذربایجان شده است. وخامت این اوضاع به حدی است که خشک شدن دریاچه اورمیه به عنوان بزرگترین پدیده بیابانزایی در قرن 21 دانسته شده است.

اکثر کارشناسان محیط زیست عدم احیای دریاچه اورمیه را به نبود اراده سیاسی برای احیای دریاچه نسبت می دهند.

احداث سدهای متعدد بر رودخانه های منتهی به دریاچه اورمیه، ساخت پل و جاده میانگذر و حفر دهها هزار چاه غیرمجاز،  از عوامل اصلی تبدیل شدن این دریاچه به کویر اورمیه می باشد.

در حال حاضر کارشناسان مسائلی چون بروز طوفانهای نمک، شیوع انواعی از بیماریهای سرطانی، ریوی و جلدی، خشک شدن درختان و باغات، شور شدن اب، مهاجرت روستائیان و کم شدن قیمت املاک در شهرهایی چون شرفخانه و گلمغانخانه و شبستر را به عنوان تبعات اولیه این رویداد هولناک ارزیابی می کنند.

کارشناسان بر این باورند که در صورت عدم احیای دریاچه اورمیه، دهها میلیارد تن نمک موجود در بستر این دریاچه، منطقه ای دست کم به شعاع 500 کیلومتر را در خلال چند سال آلوده به بلورهای نمک خواهد کرد.

این وضعیت یعنی مرگ موجودات زنده در آذربایجان، ویرانی کامل محیط زیست و مهاجرت بیش از 15 میلیون نفر از منطقه.

راستی چرا حکومت ایران در قبال انچه که در آذربایجان می گذرد ساکت است؟!

رفتن به نوار ابزار