اسپانیا از شنبه روند تعلیق خودمختاری کاتالونیا را آغاز می کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دولت اسپانیا از روز شنبه آینده تعلیق خودمختاری کاتالونیا را به اجرا خواهد گذاشت.

به نقل از بی بی سی، دفتر نخست وزیری اسپانیا با اعلام این خبر گفته است که کابینه این کشور با استناد به اصل ۱۵۵ قانون اساسی این کشور اجازه در اختیار گرفتن کنترل این منطقه را دارد.

بند ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا به دولت این اجازه را می دهد تا کنترل را از مناطق خودمختار گرفته و به حکومت مرکزی واگذار کند.

دولت اسپانیا سه روز پیش، تا ساعت ۱۰ صبح پنج شنبه به کاتالونیا ضرب الاجل اعلام کرده بود تا موضع خود را درباره استقلال صریحا اعلام کند، و در صورت اصرار بر موضع قبلی، خودمختاری این منطقه را لغو خواهد کرد، حال این ضرب الاجل به پایان رسیده است.

کارلس پوجدمون، رهبر کاتالونیا صبح امروز با پایان این ضرب الاجل در نشست حزبی خودش  تهدید کرده بود که در صورتی که اسپانیا خودمختاری این منطقه را لغو کند، او هم تعلیق نتیجه رفراندوم استقلال را لغو کرده و به تلاش خود برای استقلال ادامه می دهد.

پوجدمون هفته پیش، 10 اکتبر در مجلس محلی به طور نمادین اعلام استقلال کرد ولی از مجلس خواست تا نتیجه رفراندوم را تا مدتی معلق کند تا طرفین گفتگوها را پیگیری کنند.

روز یکم اکتبر دولت کاتالونیا با وجود مخالفت های دولت مرکزی و درگیری های رای دهندگان با پلیس اسپانیا، رفراندوم استقلال این منطقه از اسپانیا را برگزار کرد.

به گفته مقامات محلی، 40 درصد مردم در این انتخابات، که پلیس اسپانیا سعی در ممانعت از برگزاری آن داشت، شرکت کرده و 90 درصد به استقلال رای مثبت داده اند.

 

 

رفتن به نوار ابزار