اسنودن مدعی استفاده عربستان سعودی ار نرم‌افزار جاسوسی اسرائیل شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ادوارد اسنودن، مامور سابق سرویس امنیت ملی آمریکا (NSA) مدعی شد در صورتی که شرکت اسرائیلی نرم افزار جاسوسی «پگاسوس» را به عربستان سعودی نمی‌فروخت احتمال داشت جمال خاشقجی به قتل نرسد.

اسنودن در گفت‌وگو با روزنامه «یدیوت آهرونوت» اسرائیل در خصوص نرم افزار پگاسوس که توسط شرکت «ان.‌اس.او» ساخته شده گفت: “این نرم‌افزار تنها برای دستگیری مجرمان و تروریست‌ها استفاده نمی‌شود بلکه برای کسب پول نیز استفاده می‌شود”.

از سوی دیگر شالو هولیو، رئیس هیئت‌مدیره شرکت ان.اس.او نیز ضمن تکذیب ادعای اسنودن گفت: “از نرم‌افزار پگاسوس برای نفوذ در تلفن همراه خاشقجی پیش از به قتل رسیدن وی استفاده نشده است”.

وی اما پذیرفت که برخی از کشورهای خاورمیانه نرم‌افزار پگاسوس را از شرکت ان.اس.او خریداری کرده‌اند.

لازم به ذکر است ادوارد اسنودن به دلیل افشای جاسوسی آمریکا از افراد و دولت‌ها مشهور شده بود.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌ پست دوم ماه اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از “درگیری” با چند نفر در داخل کنسولگری “فوت” کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ قبلی خفه و کشته شده است.

در حالی که دادستان کل عربستان سعودی در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده 11 تن از متهمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت ریاض برای 5 نفر از آنها درخواست اعدام کرده، ولی هنوز محل جسد خاشقجی مشخص نشده است.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار