استعفای چند وزیر دولت انگلستان پس از توافق‌نامه برگزیت

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دومینیک راب، شیلش وارا و استر مک وی؛ وزرای امور «برگزیت» و شیلش وارا، امور ایرلند شمالی و کار و امور بازنشستگی انگلستان در واکنش به موافقت کابینه دولت این کشور با پیش‌نویس طرح خروج از اتحادیه اروپا استعفا کردند.

راب در توئیتر خود نوشته است:

«رژیم پیشنهادی برای نظارت بر ایرلند شمالی تهدید واقعی برای تمامیت ارضی بریتانیاست. تمهیدات ویژه برای ارتباط ایرلند با اتحادیه اروپا پذیرفتنی نیست. برگزیت با هر جمله یا کلماتی که نوشته شده باشد، نمی‌تواند انگلستان را از زنجیره اتحادیه اروپا آزاد و آن رابه کشوری مستقل تبدیل کند.»

انتظار استعفاهای بیشتری در کابینه انگلستان می رود. دیوید داویس وزیر پیشین برگزیت و بوریس جانسون وزیر امور خارجه سابق این کشور در ماه جولای استعفا دادند. و وزیر حمل و نقل نیز از سمت خود کناره گیری کرده است.

مهم ترین بخش متن 585 صفحه ای از توافق برگزیت، مسئله مرزی بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. در این متن نامی از اسکاتلند و ولز به میان نیامده، اما اسم انگلستان سه و ایرلند 100 بار آمده است. بر اساس متن توافق که پس از رفراندم سال 2016 تهیه شده، این کشور در تاریخ 29 مارس 2019 رسما از اتحادیه اروپا جدا خواهد شد.
همچنین براساس توافق لیسبون، انگلستان دو سال فرصت دارد تا چگونگی خروج از اتحادیه اروپا، نحوه عقد قرارداد با دیگر اعضای آن و شرایط مربوط از جمله چگونگی دسترسی به بازار مشترک، چگونگی تردد شهروندان خارجی و وضعیت افرادی که در دیگر کشورهای عضو این نهاد زندگی یا کار می‌کنند را تدوین کند.

وزیر کار انگلستان نیز استعفا داد

استر مک‌وی، وزیر کار و امور بازنشستگی انگلستان از طریق حساب توئیتر خود اعلام کرد که در واکنش به اقدام شب گذشته اعضای دولت این کشور در زمینه پذیرش موافقتنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از مقام خود کناره گیری می کند.

در این پیام آمده است: پیش نویسی که دیروز به کابینه ارائه شد به نتیجه همه پرسی برگزیت احترام قائل نیست.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا روز گذشته بعد از جلسه‌ با اعضای کابینه دولت این کشور که بیش از 5 ساعت به طول انجامید، از موافقت این کابینه با طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به «برگزیت» خبر داد.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار