استخدام ۳۰۰ زن در دادگستری در عربستان/ افتتاح اولین باشگاه مشت زنی زنانه

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در ادامه اصلاحات انقلابی در عربستان اعلام شده است که ۳۰۰ زن برای دستگاه قضا در این کشور استخدام خواهد شد. همزمان امروز برای اولین بار یک باشگاه مشت زنی زنانه در این کشور افتتاح شد.

اصلاحات انقلابی در عربستان بیشتر بر دو جنبه مبارزه با فساد اقتصادی، و رفع تبعیض علیه زنان تمرکز داشته است. در همین زمینه منابع عربستانی اعلام کرده اند که وزارت دادگستری این کشور قصد دارد در مرحله نخست ۳۰۰ زن را استخدام کند چرا که اخیرا ”ولید الصمعانی”، وزیر دادگستری عربستان از ایجاد فرصتهای شغلی در چهار زمینه برای زنان خبر داده بود. قرار است زنان سعودی برای نخستین بار در تاریخ این کشور در زمینه های کارشناس اجتماعی و حقوقی و معاونت اداری از طریق برگزاری آزمون استخدامی در ۵ شهر اصلی این کشور یعنی ریاض، مکه، جده، دمام و مدینه فعالیت داشته باشند. پیشتر نیز عربستان اعلام کرده بود که بازپرس زن استخدام خواهد کرد. در همین زمینه، خبرگزاری های عربستان اعلام کرده اند که اولین باشگاه مشت زنی زنان در جده آغاز به کار کرده است.

در ماههای پیش نیز حق رانندگی، ورود به ورزشگاهها، گرفتن پاسپورت بدون نیاز به اجازه ولی و بسیاری قوانین دیگر تبعیض آمیز برچیده شده است.

پیشتر قوانین فقهی ـ شریعتی و سنتی در این کشور سخت گیرانه ترین قانون ها را علیه زنان این کشور اعمال می کرد. اما در ماههای اخیر محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور اعلام کرد که جمعیت این کشور جوان است و اجازه نخواهد داد قوانین و سنت های کهنه آزادی را از جوانان این کشور بگیرد. در زمینه اصلاحات اقتصادی نیز این کشور گامهای بلندی در مبارزه با فساد برداشته است و دهها نفر از شاهزادگان عالی رتبه این کشور به جرم فساد بازداشت شده اند.