استاد سرداری نیا؛ دیدبان فرهنگ و تاریخ آذربایجان

استاد صمد سرداری نیا جزو معدود پژوهشگران تاریخ معاصر آذربایجان است که با وجود تمام فشارها و تهدیدها و بی هیچ چشم داشتی بزرگترین خدمات را به تاریخ آذربایجان نموده است.آثاراستاد بزرگوارحاوی اسناد مهمی است که در روشن سازی جنایات ضد بشری بر علیه ملت آذربایجان در تاریخ معاصر ارزش بی بدیلی دارند.

استاد صمد سرداری نیا در 21 اردیبهشت 1326 در محله امره قیز تبریز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در مدارس معروف این شهر به اتمام رساند و سپس در سال 1350 در رشته تاریخ از دانشگاه تبریز فارغ‌التحصیل گردید. بعد از فارغ التحصیلی در امتحان استخدام سازمان رادیو و تلویزیون از میان هزار شرکت کننده رتبه چهارم را بدست آورد و در آنجا مشغول کار شد. در سال 1357نیز در رشته حقوق قضایی نیز از دانشگاه شهید بهشتی کنونی دومین مدرک کارشناسی خود را دریافت نمود.

با انتشار مجله وزین “وارلیق” صمد سرداری‌نیا به جمع مؤسسین و هیأت تحریریه نشریه دعوت گردید و تا آخر عمر خود به همکاری با این مجله ادامه داد و سالهای متمادی، نمایندگی “وارلیق” در تبریز را به بهترین نحو بر عهده گرفت. صمد سرداری‌نیا در سن 33 سالگی با خانم فائقه، دختر مرحوم تیمور پیرهاشمی که او نیز از اعضای هیأت تحریریه مجله “وارلیق” بود، ازدواج کرد و صاحب دو فرزند به نامهای ائلناز و آیدین گردید.

مرحوم سرداری‌نیا تا سال 1375 که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی در تبریز بازنشسته شد، کتاب‌های “علی میسیو، رهبر مرکز غیبی تبریز”، “تاریخ روزنامه‌ها و مجله‌های آذربایجان”، “مرکز غیبی تبریز”، “ملانصرالدین در تبریز”، باقرخان سالار ملی” و “مشاهیر آذربایجان” را به چاپ رسانید. در سال 1375، کتاب “باقرخان سالار ملی” پس از ترجمه به ترکی ترکیه‌ای در آنکارا منتشر شد.

صمد سرداری‌نیا پس از بازنشستگی به تالیف آثار گرانقدری پرداخت از جمله این آثار “تبریز در نهضت تنباکو”، “آذربایجان پیشگام جامعه مدنی”، جلد دوم کتاب “مشاهیر آذربایجان”، “ایروان یک ولایت مسلمان‌نشین بود”، “تبریز شهر اولین‌ها”، “دارالفنون تبریز، دومین مرکز آموزش عالی ایران”، “قتل عام مسلمانان در دو سوی ارس”، ترجمه کتاب “جنگ قره‌باغ” اثر ضیاءالدین سلطانوف، “تبریز مهد صنعت چاپ در ایران”، “قره‌باغ در گذرگاه تاریخ”، ترجمه کتاب “باکو شهر نفت و موسیقی” تألیف مناف سلیمانوف و کتاب “سیری در تاریخ آذربایجان” میباشد.

کتاب “قتل عام مسلمانان در دو سوی ارس” در روشن سازی جنایات ضد بشری علیه آذربایجانیان جزو مهمترین آثار تاریخ معاصر است که پس از ترجمه به ترکی آذربایجانی در باکو نیز به چاپ رسید و مورد استقبال وسیع محققین قرار گرفت.

صمد سرداری‌نیا که تمامی عمر گرانقدر خود را وقف خدمت به فرهنگ ملت آذربایجان و تحقیق درباره تاریخ معاصر آذربایجان نمود، به پاس خدماتش در سال 1382 موفق به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه “آذربایجان” گردید. بسیاری از آثار استاد هنوز چاپ و ترجمه نشده اند وبه تعدادی نیز از طرف اداره ارشاد اسلامی مجوز چاپ داده نشده است.بدیهی است آثار اساتیدی چون سردارنیا حاصل یک عمر پژوهش خستگی ناپذیر این عالمان وطن است و نسلهای جوان آذربایجان بایستی هم با شناخت و مطالعه آثار استاد هم تلاش در جهت ترجمه و چاپ آثار تاریخ معاصر آذربایجان دین معنوی خود را به زحمات اساتید و وطن خویش اثبات نمایند.روحش شاد و یادش همیشه گرامی خواهد بود.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار