تشکل ارمنستان/ محصول حمایت روسیه یا مرهون محلی‌گرایی تورک‌ها؟!

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در روزهای اخیر و با بالا گرفتن ناآرامی ها در ارمنستان، دولتمردان روسی در اظهاراتی حیات ارمنستان را بسته به روسیه دانسته اند.

در تحلیل درستی این مطلب نوشته ای از ایلتریش قوتلوق درباره چگونگی ایجاد ارمنستان و حتی خود روسیه منتشر شده است که ذیلا عینا ارایه می شود:

«این روزها در پی تحولات داخلی ارمنستان و تحرکات اقشار متمایل به آمریکا، برخی مقامات روسیه جهت تهدید ارامنه اظهاراتی علیه ارمنستان داشته‌اند که بیانات میخائیل لئونتیف، روزنامه‌نگار مشهور روس و معاون شرکت «روس نفت»، مبنی بر «اگر روسیه نبود اکنون نه ارمنستانی در منطقه وجود داشت و نه یک ارمنی!» نیز یکی از آنها بود. وی طی اظهاراتی تند، ارمنستان را به باری سیاسی و تاریخی بر دوش روسیه تشبیه کرد که به لطف حمایت‌های روس‌ها در صحنۀ منطقه حضور پیدا کرده و گفت: اگر امروز ارامنه خواهان جدایی هستند بهتر است به تمامی ارتباطات پایان داده شود. اگر آنها واقعاً نیت جدایی از صف روسیه دارند لطفاً روابط ما با برادران تورک کشور آذربایجان را بیش از این خدشه‌دار نکنند.

گرچه سخنان فوق، آن‌هم از زبان یک شخصیت روس، در همان لحظۀ نخست تبسم شیرینی بر لبان هر تورکی می‌نشاند، اما نباید غافل بود که نه تنها وجود ارمنستان بلکه وجود خود روسیه نیز قبل از هر چیز محصول و مرهون محلی‌گرایی بین تورک‌ها می‌باشد. چرایی آن در تاریخ تشکل روسیه و مخصوصاً سقوط حزن‌انگیز قازان نهفته است. اینکه چگونه تورک‌ها در موضع ضعف قرار گرفتند و مسیر کشورگشایی روس‌ها تا ساحل آراز هموار گشت. این که روس‌ها چگونه با استفاده از مجادلات بین حکومت‌های تورک و با اغتنام سیاست‌های اشتباه و محلی‌گرایانۀ تورک‌ها توانستند تا این حد پیشروی کرده و امروزه بر مناطق وسیعی از موطن تورک‌ها حکومت کنند. این‌ها فصل غمناکی از تاریخ ملت تورک است.

 

 

مع‌هذا، خیلی از ما تورک‌ها هنوز متوجه نیستیم و یا قصد متوجه شدن نداریم چرا در حالی که همۀ روس‌ها فقط روس هستند، ما تورک‌ها ده‌ها اسم مختلف در این مناطق داریم: تورک، آذری، تاتار، باشقورت، تووا، چوواش، قیریم تاتاری، آلتای، گاگائوز، یاکوت، نوقای، چچن، قاراچای، چرکس، قالموق و… حتی در داخل ایران نیز با همین وضعیت روبرو هستیم. در یک طرف همۀ فارس‌زبانان فارس هستند و در طرف دیگر ما تورک‌ها چندین اسم مختلف داریم: قاشقایی، خوراسانی، آذربایجانی، نفر، افشار، بیچاقچی، خلچ، شاه‌سئون، تورکمن و ….

این وضعیت نتیجه‌ای جز تضعیف سیاسی ملت تورک و تقلیل توان تأثیرگذاری تورک‌ها در معادلات قدرت در ایران ندارد و یکی از عوامل اصلی دوری تورک‌ها از نهادهای قدرت می‌باشد. متفکرین تورک معتقدند تنها راه اعتلاء ملت تورک و استخلاص از وضعیت وخیم سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و … در ایران اجتناب از محلی‌گرایی و اتفاق تحت بیرق اتحاد، مخصوصاً در دو زمینۀ زبانی و تفکر سیاسی، می‌باشد.

ظهور شعبان بی‌مخ‌ها در عرصۀ فرهنگ و کتاب، و هجمۀ چماقداران پیاده‌نظام شوونیسم به کلمۀ تورک و مظاهر هویت تورکی نظیر حمله به غرفۀ کتب تورکی در نمایشگاه اخیر کتاب در تهران (اردیبهشت ۱۳۹۷) که ذاتاً محل تردد اصحاب فرهنگ و قلم می‌باشد، نشانگر هول و هراس اربابان این چماقداران از کلمۀ تورک و رشد هویت تورکی در کشور در بحبوحۀ تحولات منطقه‌ای و تلاش غرب برای بازآرایی سیاسی خاورمیانه می‌باشد.

 

 

در همین راستا، اتحاد تورک‌ها از طرف رقیبان سیاسی تورک‌ها در ایران، بدخواهان و برخی افراد تنگ‌نظر، مخصوصاً برخی فارس‌زبانان و فارس‌اندیشان که علی‌رغم قلت نفوس توانسته‌اند به کمک برخی دول غربی مصادر قدرت سیاسی در ایران را طی صد سال اخیر قبضه کنند با غضب نگریسته می‌شود. همیشه شاهد برخورد نامهربانانه و خصمانه‌شان علیه کلمۀ تورک که رمز وحدت تورک‌ها می‌باشد هستیم و تلاش زیادی دارند اتحاد تورک‌ها را غیرممکن و نشدنی جلوه داده و محلی‌گرایی را بین ما ترویج دهند. سپس ما را در جمعیت‌های کوچک مورد تهاجم تاریخی، زبانی و فرهنگی قرار داده و مستحیل نمایند. این امر با محلی‌گرایی تورک‌ها و انفعال نسبت به وضعیت تورک‌های سایر مناطق تسهیل می‌شود.

اما هر عاقل دوراندیشی می‌داند که آسیمیله کردن ده‌ها میلیون تورک با وجود چندین کشور متمدن و مترقی تورک در همسایگی کشور نظیر تورکیه، جمهوری آذربایجان، تورکمنستان و … غیر ممکن و محال است. تورک‌ها نهایتاً قدرت سیاسی متناسب با وزن جمعیتی خود را در ایران کسب خواهند کرد. این سرنوشت سیاسی محتوم ایران است و هزاران سال مداوم چنین بوده است.

در حالی که همان‌طور که تاریخ چند سدۀ اخیر نیز نشان می‌دهد با محلی‌گرایی فقط می‌توان ذره‌ذره زیر لگد دیگران له شد و عقب و عقب‌تر نشست. روزی از قازان تا آراز، روزی از دروازۀ وین تا ادرنه و روزی دیگر از بندرعباس تا حومۀ تبریز و اردبیل».

 

رفتن به نوار ابزار