اردوغان: مردم عرب، کرد و ترکمن در سوریه همه خواهان حضور ترکیه هستند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی اظهاراتی در مراسم اهدای جوایز به پانصد صادر کننده ترکیه با تاکید بر پاکسازی شمال سوریه از تروریست های پ.ک.ک/ی.پ.گ و داعش گفت: ما چشمداشتی به خاک سوریه نداریم. ترکیه در برابر حملات تروریستی از خاک سوریه موضع قاطعانه ای دارد.

اردوغان تاکید کرد: «هدف ترکیه از همکاری با ایران و‌ روسیه تامین امنیت منطقه است. در دیدار روز گذشته با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به وی گفتم که امنیت منطقه شرط اصلی ما است».

رئیس جمهور ترکیه با بیان این که مسئولیت برقراری آرامش در سوریه را بر عهده گرفتیم گفت: در روزهای آینده عملیاتی برای پاکسازی عناصر تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د و داعش انجام خواهیم داد.

اردوغان ادامه داد: مردم عرب، کرد و ترکمن در سوریه همه خواهان حضور ترکیه هستند. چرا؟ چون به ترکیه باور و اعتماد دارند. ترکیه با دموکراسی، اقتصاد و ثبات خود به سوی اهداف تعیین شده خود با قاطعیت به پیش می‌رود.

وی در ارتباط با خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: «آقای ترامپ در جریان دیداری که با وی داشتیم، از ما پرسید که آیا شما می توانید منطقه را از داعش پاکسازی کنید؟ ما (پاسخ دادیم) پیشتر پاکسازی کردیم و مجدد انجام می دهیم. کافی است که شما از ما حمایت لجستیکی کنید. اکنون از این منطقه خارج شدند. هدفمان تداوم درست مناسبات سیاسی است. همانطور که 3 هزار داعشی را در جرابلس از پای درآوردیم توانایی از پای درآوردن تروریست های پ.ک.ک، پ.ی.د و ی.پ.گ را نیز داریم. ما دارای ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه هستیم».

وی تصریح کرد: تماس تلفنی با ترامپ٬ مذاکرات دیپلماتیک و نظامی(ترکیه و آمریکا) و بیانیه‌های طرف آمریکایی ما را به این سمت سوق داد که مدت دیگری منتظر بمانیم. بدیهی است که این انتظار بی پایان نیست.

گفتنی است رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و حسن روحانی رئیس جمهور ایران که روز گذشته به طور دو جانبه در ارتباط با تحولات و مسائل مربوط به مناسبات دو کشور گفتگو کرده بودند.

پس از این دیدار نیز پنجمین پنجمین نشست شورای عالی همکاری راهبردی ایران-ترکیه با حضور مقامات ارشد دو کشور برگزار شد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار