اردوغان: قرن ۲۱ ٬ قرن ترکها خواهد بود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه ویژه با شبکه خبری ان.تی.وی (NTV) با توجه به روند تحولات ترکیه و جهان٬ قرن ۲۱ را عصر ترکها و ملت ترک نامید.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه می‌توان با استفاده از پول‌های ملی در مراودات تجاری از فشارهای ناشی از نوسانات در نرخ ارزهای خارجی بر پول ملی کاست، گفت: مثلا در تجارت با ایران می‌توان از لیر و تومان استفاده کرد.

اردوغان در این باره اضافه کرد: اگر اینکار با تمرکز بر روی طلا صورت بپذیرد بهتر است اما اگر اینگونه نشود نیز مثلا در تجارت با ایران می‌توان از تومان و لیر استفاده کرد. یعنی هنگامی که گردشگر ایرانی به ترکیه می‌آید خواهد توانست با تومان هر گونه خرید خود را انجام دهد. هنگامی که شهروندان ترکیه نیز به ایران می‌روند به همان شکل قادر خواهند بود خریدهای خود را با لیر انجام دهند. این موضوع در تجارت با روسیه و چین نیز می تواند اجرایی شود.

او در مورد نوسانات اخیر در نرخ ارزهای خارجی در مقابل لیرترک و نرخ بهره اظهار داشت: در مورد رابطه میان نرخ ارز و نرخ بهره مانند غربی‌ها فکر نمی‌کنم. در مورد نرخ ارز مهم ترین مسئله برای ما استفاده از پول ملی است که به طور قطع فشار نرخ ارز را از میان برمی‌دارد. در مورد نرخ بهره هم باید بگویم که پایین آمدن نرخ بهره کاهش جدی نرخ ارزها را در پی خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه در چارچوب عملیات سپر فرات در جرابلس سوریه 2 هزار کیلومتر مربع از خاک این کشور را از اشغال گروه تروریستی داعش پاکسازی و بیش از 3 هزار داعشی از پای درآورده شده اند، گفت: در عفرین نیز همینگونه است و 2 هزار کیلومتر مربع از خاک سوریه از لوث تروریست‌ها پاکسازی شده است. طی 3 سال اخیر در عملیات‌های مبارزه با گروه تروریستی پ.ک.ک/ ی.پ.گ در داخل کشور و شمال عراق، 16 هزار و 650 تروریست از پای درآمده اند.

رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر اهمیت مذاکرات آستانه، اعلام کرد که دور سوم نشست سران ترکیه، ایران و روسیه برای حل بحران سوریه پس از سوچی و آنکارا در تهران برگزار خواهد شد و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

اردوغان همچنین با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در 24 ژوئن تصریح کرد: تصمیم برگزاری انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری را به پیشنهاد ائتلاف جمهور اتخاذ کردیم. پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام ارائه شد و ما نیز آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادیم. پیش‌ از آن چنین قصدی نداشتیم. اگر ملت بیست و چهارم ژوئن خواستار ‘ادامه’ کار ما باشد ادامه خواهیم داد و ‘در غیر اینصورت’ نیز برای تصمیم آنها احترام قایل هستیم.

او در مورد گردهمایی انتخاباتی مشترک با حزب حرکت ملی نیز گفت: در صورت ارائه چنین درخواست هایی رویکرد منفی نسبت به آن نخواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه ترکیه خواهان رابطه ای دوستانه با یونان است، اضافه کرد: سیپراس (نخست وزیر یونان) جوان و پر انرژی است و خواستار برداشتن گام‌های جدیدی است، در آخرین دیدارم (از یونان) رئیس جمهور این کشور نیز چنین خواسته هایی داشت. ما دیگر به صلح نیاز داریم، از سوی دیگر صلحی که با شما (یونان) داریم شبیه صلح با هیچ کشور دیگری نیست.

رئيس جمهور ترکیه همچنین بر ادامه مبارزه با گروه تروریستی فتو تاکید کرد و گفت که تاکنون 83 عضو گروه تروریستی فتو که در خارج از ترکیه به سر می بردند به ترکیه انتقال یافته اند.

رجب طیب اردوغان با انتقاد از آمریکا به دلیل رویکرد این کشور در مقابل گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د تصریح کرد: ما با پول خود نمی توانیم از آمریکا سلاح بخریم، ولی متاسفانه ایالات متحده آمریکا و نیروهای ائتلاف بین‌المللی تسلیحات و مهمات را به رایگان در اختیار این گروه‌های تروریستی می‌گذارند. پس منبع تهدید کجا است؟ شرکای استراتژیک هستند.

رفتن به نوار ابزار