اردوغان: بعد از عفرین به سوی منبچ می رویم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور و رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه طی سخنانی در نشست روسای استانی این حزب گفت: “برخی می‌گویند که این عملیات کوتاه‌مدت و محدود باشد. در پاسخ گفتم اگر نیروهای ما بخواهند با تانک، توپ، جنگنده و بالگرد هر چه که سر راهشان است را هدف قرار داده و با خاک یکسان کنند، این عملیات طی چند روز تمام می‌شود، ولی ما به اندازه سربازان خود به فکر امنیت جانی و مالی غیرنظامیانی که تروریست‌ها، آنها را سپر انسانی خود کرده اند هستیم”.

ادامه سخنان وی در نشست مذکور که در دفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه ترکیه در آنکارا برگزار شد، به شرح زیر است:

“بار دیگر از این تریبون به تمام دنیا اعلام می‌کنم؛ عملیات ترکیه در عفرین تنها و تنها علیه گروه‌های تروریستی و تروریست‌هاست. پارلمان اروپا قصد دارد این عملیات را «تهاجم» بداند. شما پیش از همه نمونه‌های تهاجم را در لیبی، رواندا و مالی بیابید. ملت و ارتش ترکیه هرگز به عنوان مهاجم عمل نکرده است.

عملیات ما نه برای اشغال عفرین، بلکه جهت پاکسازی آن از تروریست‌ها و ایجاد منطقه امن برای صاحبان اصلی‌اش است. عملیات شاخه زیتون هشدار عملی ما به کسانی است که حاضر به درک قاطعیت ترکیه در زمینه مبارزه با تروریسم نیستند. به‌زودی گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د دچار وضعیتی خواهیم کرد که دیگر نتواند حرکت کند.

بیشترین تاسف ما از این است که گروه‌های تروریستی با پرچم آمریکا میدانداری می‌کنند. این مساله را چگونه می‌توان توجیه کرد؟ آقای رئیس جمهور ترامپ می‌گوید که اینقدر از ما انتقاد نکنید! بسیار خوب، اما یک شریک راهبردی چگونه می‌تواند چنین کاری را با ما بکند؟.

اگر خواهان مبارزه با تروریسم هستیم، باید از طریق همکاری هم باشد. وگرنه ما نیز در مبارزه با تروریسم، صلاح خویش را در پیش خواهیم گرفت. از اینکه در بازدید از مقر فرماندهی عملیات شاخه زیتون شاهد اجرای بی نقص این عملیات علی‌رغم شرایط نامساعد جوی و جغرافیایی بودم خرسندم.

دست ارتش ما هرگز به خون کودکان آلوده نشده است. 343 تروریست به هلاکت رسیده اند. البته این تعدادی است که تاکنون شناسایی شده اند. عملیات‌ ما تا نابودی آخرین تروریست در سوریه و تبدیل این کشور به یک جایگاه امن برای صاحبان اصلی آن ادامه خواهد داشت.

عملیات شاخه زیتون را تا تحقق نتیجه نهایی ادامه خواهیم داد. در ادامه منبچ را نیز همانطور که وعده دادیم از لوث تروریست‌ها پاکسازی خواهیم کرد. کسی از این مساله ناراحت نشود، زیرا صاحبان منبچ نه تروریست‌ها، بلکه برادران عرب ما هستند. بعد از آن نیز تا مرز عراق به مبارزه علیه تروریسم ادامه خواهیم داد.

خطاب به کسانی که خواهان اتمام سریع عملیات ما هستند می گویم اگر کشور و شهر شما هدف بمب‌گذاری و خمپاره تروریست‌ها باشد، چه اقدامی انجام می دهید؟ اگر خمپاره بر سر کسانی که در کلیساهایتان در حال دعا هستند فرود آید، چه واکنشی نشان می دهید؟”.

رفتن به نوارابزار