اردوغان: اس-400 برای تضمین صلح و امنیت ملی و منطقه‌ای است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در دیدار با سردبیران روزنامه‌ها و شبکه های تلویزیونی، نویسندگان و اساتید دانشگاه در کاخ وحدالدین استانبول درباره خرید سامانه های اس-400 اظهار داشت: هدف ما از خرید این سامانه ها آمادگی برای جنگ نیست بلکه تنها برای حفاظت و تضمین صلح و امنیت ملی و منطقه ای آن را خریداری کرده ایم. تمام هدف ما از توسعه و پیشرفت در زمینه صنایع دفاعی همین است.

وی در ادامه تصریح کرد: «این یک مسئله دلبخواهی نیست بلکه یک ضرورت است. ان‌شاءالله تا پایان سال بخشی از سامانه ها را دریافت کرده و تا آوریل 2020 نیز تمام آنها را تحویل خواهیم گرفت و بدین ترتیب قدرتمندتر از همیشه به راه خود ادامه خواهیم داد.

قدرتمند بودن در زمینه های سیاسی، اقتصادی و دفاعی برای ترکیه یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است.

باب منندز، سناتور دموکرات ایالات متحده با ترکیه دشمنی دارد. حضور چنین نماینده ای در مجلس سنا یک تهدید است. او تلاش‌های زیادی را برای تخریب روابط ترکیه و آمریکا انجام می دهد. امیدوارم دونالد ترامپ فریب این بازی را نخورد و واکنش لازم را نشان بدهد. نباید یک سناتور نقش مخربی در روابط ترکیه و آمریکا داشته باشد.

ترکیه در قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها نیست. درباره اف-35 نیز چنین مسئله ای مطرح نیست.

امیدوارم همیشه قدرتمند و پایدار باشیم. ما با هیچکسی مشکل نداریم اما برخی نسبت به ما سوءنیست دارند.

قرارداد سامانه اس-400 یکی از مهمترین قراردادهای تاریخ کشور است، چونکه این یک مسئله تجاری نیست بلکه یک شراکت برای تولید مشترک است.

کنترل سامانه های اس-400 تماما متعلق به ما است. نیروهای مسلح ما مدیریت کامل آن را به عهده خواهند داشت.

رتبه اعتباری ما را کاهش دادند. در حال حاضر نرخ تورم ما به 15.7 کاهش یافته و تا پایان سال این نرخ تک رقمی خواهد شد. نرخ سود بانکی نیز تا پایان سال کاهش خواهد یافت.

تهدید کوریدور تروریستی در مرزهای جنوبی کشور را با عملیات سپر فرات و شاخه زیتون مهار کردیم. در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما عملیات زیتینلیک مطرح بود که عملی نشد. این اقدام در آن زمان تحقق نیافت. رژیم اسد در حلب، حما و درعا کشتار انجام داد و ما برای جلوگیری از قتل عام رژیم در ادلب با ایران و روسیه یک مکانیسم سه جانبه تشکیل دادیم. با همکاری میدانی با روسیه وضعیت ادلب را به حالت ثابت در آوردیم. هرقدر هم که رژیم اسد آتش بس را نقض کند اما ما با روسیه برای برقراری امنیت در آن منطقه همکاری داریم.

ماه آگوست در آستانه یک نشست فنی خواهیم داشت. در اواخر ماه اگوست نیز اجلاس سه جانبه را در ترکیه برگزار خواهیم کرد. در پی آن نیز یک نشست چهارجانبه پیش رو داریم. این نشست نیز در ترکیه برگزار خواهد شد اما محل برگزاری آن قطعی نشده است. پس از اینکه مشخص شد اعلام خواهیم کرد.»

رفتن به نوار ابزار