اردوغان: آینده منطقه غرب آسیا توسط ترکیه شکل می گیرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) گفت علی‌رغم فشارهای کشورهای غربی، این ترکیه است که آینده منطقه غرب آسیا را شکل خواهد داد.

اردوغان طی پیامی برای گرامیداشت روز استقلال (۳۰ آگوست) و پیروزی ترکیه بر یونان در سال ۱۹۲۲، گفت: «معتقدم که امروز هم در آستانه پیروزی‌های جدید و دستاوردهای بیشتری هستیم».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با اشاره به اراده ملت ترکیه در شکست دادن یونانی‌ها، توضیح داد: «در ۱۵ جولای (۲۰۱۶ زمان کودتای نافرجام) ملت ترکیه مجددا عزم خود برای حفظ استقلال و آینده‌اش در برابر تمایلات استکباری و امپریالیستی را نشان داد».

رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر لزوم حرکت سریعتر به سمت اهداف تعیین شده در برنامه چشم‌انداز ۲۰۲۳، افزود که با محقق شدن این اهداف، ترکیه آینده منطقه را شکل می‌دهد.

وی پیشتر هم در مراسم یادبود «نبرد ملازگرد»  با تاکید بر لزوم افزایش قدرت مسلمانان در برابر قدرت‌های غربی، افزود: «بنابراین ما باید در حوزه‌های سیاسی، دیپلماسی، اقتصادی، تجاری و فناوری قوی باشیم. در غیر این‌صورت، جدای از این سرزمین، آنها حتی یک روز هم فرصت زنده بودن به ما نخواهند داد».

این اظهارات در حالی است که طی روزهای اخیر درپی اعمال تحریم از سوی آمریکا علیه ترکیه و مخالفت آنکارا با آزادی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی، تنش‌ها بین دو کشور شدیدا افزایش یافته است.

ایالات متحده چهارشنبه (۱۰ مرداد) «عبدالحمید گل» وزیر دادگستری و «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه را به بهانه نقش‌آفرینی در بازداشت برانسون تحریم کرد. درپی این اختلافات و تحریم‌های آمریکا بود که ارزش واحد پول ترکیه در برابر دلار آمریکا در سرازیری قرار گرفت.

طی دو هفته اخیر ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا دستخوش کاهش نسبی شده است تا جایی که «رجب طیب ادروغان» از مردم ترکیه خواسته دلار، یورو و طلاهای خود را به لیر تبدیل کنند تا دست دولت برای مقابله با بحران بازتر باشد. هم‌اکنون هر ۶.۴ لیر ترکیه معادل با یک دلار آمریکا است.

اردوغان نیز روز سه‌شنبه (۲۳ مرداد)، با بیان اینکه آمریکا از اقتصاد به عنوان یک سلاح استفاده می‌کند، گفت که تولیدات و تجهیزات الکترونیکی آمریکا را تحریم خواهند کرد.

رفتن به نوار ابزار