اردوغان: آرشیوهای ترکیه در دسترس جویندگان حقیقت است


به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در «سمپوزیوم گسترش آرشیوهای فرهنگی و نقش آن در تحقیقات تاریخی» در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه آنکارا، خطاب به کسانی که با استفاده از ادعای به اصطلاح “نسل کشی ارامنه” در پی تشویش اذهان عمومی هستند، گفت که آرشیوهایمان برای کسانی که جویای حقیقت هستند، قابل دسترسی است. 

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: کسانی که با استفاده از ادعای به اصطلاح “نسل کشی ارامنه” در پی تشویش اذهان عمومی هستند، هدفی برای دستیابی به حقایق ندارند. در ارتباط با ادعاهای مرتبط با واقعه 1915، آرشیوهایمان برای کسانی که جویای حقیقت هستند، به طور نامحدود قابل دسترسی است. ما هیچ مورد پنهانی در این زمینه نداریم.

اردوغان با بیان این که تمامی کسانی که تلاش دارند با سوءاستفاده از مسئله ارامنه و مبارزه با تروریسم به ترکیه درس حقوق بشر و دموکراسی بدهند خود دارای تاریخ سیاهی هستند، گفت: این افراد که تاکنون به مسئله ارامنه دامن زده‌اند، قادر به اثبات ادعای خود بر اساس اسناد و مدارک نشده‌اند.

وی همچنین در ارتباط با تسهیل امکان دسترسی به اسناد تاریخی در ترکیه، گفت: 35.5 میلیون سند تاریخی و 8 میلیون صفحه از آرشیو دوره عثمانی، 19 میلیون سند و 2 میلیون دفتر متعلق به دوره جمهوری ترکیه را ثبت دیجیتالی کردیم. 

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: هدف کسانی که به زبان ترکی عثمانی حمله می‌کنند دفاع از زبان ترکی نیست، بلکه هدف اصلی آنها قطع کامل ارتباط مردم کشورمان با گذشته خود است.

او افزود: پس از آغاز دوران تک حزبی جمهوری ترکیه تلاش های نادرستی در زمینه قطع رابطه مردم با گذشته شان انجام گرفت. رویکردی متخاصم با تمدن اسلامی که با طرد عثمانی و سلجوقی تاریخ کشور را وارد یک مقطع کوتاه می کرد، شکل گرفت. 

اردوغان در ادامه تاکید کرد: فرانسه 25 سال پیش به نسل‌کشی 800 هزار شهروند رواندا پرداخت و حال می‌خواهد به ما درس بدهد.

وی افزود: هنگامی که شما ریشه هر گونه قتل عام، نسل کشی، شکنجه و رفتار غیرانسانی را تحقیق کنید٬ کسانی را خواهید یافت که امروزه در مقابل ما به دفاع از دموکراسی و آزادی می پردازند. 

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار