اربیل به دنبال اعلام استقلال یک طرفه/ مردم مناطق اشغالی در وحشت

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) نماینده اقلیم کرد شمال عراق در روسیه اعلام کرد: اگر بغداد نتایج ”رفراندوم” اخیر را رد کند در این صورت اقلیم کرد عراق استقلال این منطقه را به صورت یک جانبه اعلام خواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، خشاوی بابکر، نماینده اقلیم کرد شمال عراق در روسیه اعلام کرده است که ما به دنبال واکنش های دیگر کشورها به نتیجه  به ادعای او ”رفراندوم” هستیم.

روز چهارشنبه پارلمان عراق اعلام کرد که دولت این کشور تا زمان لغو نتایج رفراندوم اخیر وارد مذاکرات با مقامات اقلیم کرد عراق نخواهد شد.

این مقام کردی اعلام کرد که احتمال بروز جنگ میان اقلیم کرد عراق و بغداد وجود دارد اما از آنجا که بغداد از جنگ با تروریست ها خسته شده است، این احتمال ضعیف است! 

او همچنین با در واکنشی عجیب با متهم کردن بغداد به نسل کشی به خاطر اقدامات پس از این رای گیری غیرقانونی، امیدوار شده است که نیروهای بین المللی اجازه درگیری نمی دهند.

این در حالی است که گزارش ها از شاهدان عین در کرکوک حاکی از آن است که پیشمرگان کرد با ایجاد رعب و وحشت، اسباب کوچ اجباری ساکنان بومی این منطقه، از جمله ترکمن ها و عربها را فراهم کرده اند و به نظر می رسد در صورت عدم مداخله برای نجات این گروهها، نسل کشی واقعی از طرف اقلیم کرد صورت خواهد گرفت.

بابکر با اشاره به مناطق نفت خیز کرکوک که در حال حاضر تحت اشغال نیروهای پیشمرگ است، گفته است که اقلیم دارای نفت است و شرکتهای حاضر در این منطقه همچون چورون و اکسون موبیل به این راحتی حاضر به خروج و واگذاری فرصت به رقیبانشان نمی شوند.

او همچنین درباره اقدامات برخی از کشورها مانند ترکیه مبنی بر اعمال تحریم‌های اقتصادی و قطع روابط تجاری، در سخنانی غیر کارشناسانه و خنده دار، اعلام کرد که این مساله چندان تاثیری در کردهای عراق ندارد زیرا همسایگان دیگر به صادرات محصولات و روابط تجاری خود ادامه می‌دهند تنها چنین اقداماتی باعث آسیب رساندن به منافع اقتصادی تولید کنندگان داخلی آن کشورها و بی ثباتی در میان جمعیت کرد آنها می‌شود که با اقلیم کرد عراق تجارت می‌کردند.

رفتن به نوار ابزار