اربیل امنیت فرودگاه‌ها را به بغداد واگذار نمی‌کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق در گفتگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: لغو تعلیق سفرهای خارجی از فرودگاه‌های اداره اقلیم کرد شمال عراق منوط به اجرای مفاد قانون اساسی و همچنین قدرت حاکمیت دولت مرکزی است.

وی افزود: مسئله ممنوعیت پروازها همچنین به توافق کامل مدیریت فرودگاهی بغداد و اربیل بستگی دارد. در صورت همکاری طرف اربیل وضعیت پروازها به حالت عادی بازمی‌گردد.

الحدیثی همچنین تصریح کرد: تنها موضوعی که در این خصوص به توافق نرسیده است واگذاری سازوکار امنیتی فرودگاه های اقلیم کرد به بغداد است. ما خواستار اداره امنیت فرودگاه های اربیل و سلیمانیه از سوی دولت مرکزی هستیم. زیرا این دو فرودگاه مهم در مرزهای عراق هستند. اداره مرز نیز در اختیار دولت مرکزی است. در صورت حل شدن مسئله امنیت فرودگاه‌ها پروازهای خارجی نیز به روند عادی خود بازمی گردد.

گفتنی است دولت مرکزی عراق ممنوعیت پرواز های بین المللی به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را به مدت 3 ماه دیگر تا 31 ماه مارس آتی تمدید کرد. دولت بغداد در پی برگزاری همه پرسی غیر قانونی اداره اقلیم کرد عراق در 25 سپتامبر 2017 پروازهای خارجی فرودگاه های اربیل و سلیمانیه را در 29 سپتامبر سال گذشته ممنوع اعلام کرد.

رفتن به نوارابزار