ادعاها و دخالت هفتگی عاملی در امور داخلی جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،حسن عاملی امام جمعه اردبیل در خطبه های نماز جمعه امروز خود ادعا کرده است جمهوری آذربایجان در امور داخلی ایران دخالت می کند.

او در این رابطه ادامه داده است برخی از مقامات آذربایجان به تلاش های خود برای دخالت در امور داخلی ایران با عنوان “احیای دموکراسی در ایران و احیای ارزش‌های سکولاریسم “ادامه می دهند.

عاملی در خاتمه مدعی شده است :”مقامات کشور آذربایجان در حوادث اخیر هرچه توانستند فحش و ناسزا به مسئولان رده اول کشور و به تاریخ و مذهب و دین نثار کرده اند در حالیکه برای اسلام گرایان خود بیش از 400 سال حکم زندان صادر کرده است و سیاست‌مداران جمهوری آذربایجان حق همسایگی را ضایع می کنند.”

خاطرنشان می سازیم عاملی در حالی به ادعاهای هفتگی و دخالت های ادامه دار خود در رابطه با آذربایجان ادامه می دهد که مقامات دولتی در ایران بصورت رسمی از سیاست اشغالگرانه ارمنستان در رابطه با قره باغ حمایت،و در سطح بین الملل حق همسایگی را ضایع می کنند و  در حالی که ارمنستان بیش از 20 درصد اراضی آذربایجان و مسلمانان را تحت اشغال خود دارد ایران  در  سطح عالی دیپلماتیک به حمایت های خود جهت ادامه حیات و سیاست های اشغالگرانه ارمنستان پافشاری می کند.

ضما فعالان حوزه زبان مادری و طرفداران تدریس زبان ترکی در ایران که برعکس افراط گرایان مورد اشاره عاملی با سلاح”قلم” مبارزه می کنند به صدها سال زندان در ایران محکوم شده اند.

صرفا جهت تنویر افکار عمومی با ذکر عناوین زیر اعلام می شود علی رغم اینکه این موارد بصورت رسمی از طرف مقامات دولتی ایران اجرا شده، و همچنان می شود اما عاملی حتی برای یکبار هم که شده،از تریبون نماز جمعه بصورت نمادین اعتراض نکرده است.

– جمعیت ارامنه در ایران به صورت رسمی در حدود 150 هزار  و به صورت غیر رسمی در حدود 35 هزار نفر برآورد می شود و این اقلیت از تمامی حقوق خود در ایران برخوردار است.

-با این وجود آذربایجانی های ایران با جمعیتی بالغ بر ۳۰الی ۳۵ میلیون نفر از بسیار از حقوق فرهنگی خود از جمله حق تحصیل به زبان مادری خود محروم بوده اند.

-از زمان اشغال قره باغ در جمهوری آذربایجان، ایران تنها کشور مسلمانی است که با این کشور ارتباط تنگاتنگ دارد .

-ایران در امور کشورهایی مانند فلسطین، سوریه و یمن به نام “دفاع از مسلمانان” همواره دخالت کرده است و در طرف دیگر روابط بسیار صمیمانه ای با ارمنستان دارد که سرزمین های کشور مسلمان و شیعه آذربایجان را بی توجه به قطعنامه های سازمان ملل متحد و سازمان همکاریهای اسلامی در اشغال خود نگه داشته است.

-این سیاست های دوگانه ایران، همواره مورد انتقاد شدید آذربایجانی های ایران و نیز دیگر مسلمانان منطقه بوده است.

رفتن به نوار ابزار