ادبیات مکتوب عامیانه ایران مرهون “شاهزاده توران خانم” است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،منصور یاقوتی داستان‌نویس، شاعر و منتقد ادبی اعلام کرده است برخی از داستان های عامیانه و ادبیات مکتوب داستان ها در ایران مرهون”توران خانیم”دختر ناصرالدین شاه قاجار است.

او در این ارتباط ااظهار داشته است اگر سابقه دورتری مثل دوره قاجار را هم بررسی کنیم اسنادی هست که ناصرالدین شاه خودش یک قصه‌گوی حرفه‌ای به نام محمدعلی نقیب‌الممالک داشته که پیش از خواب برایش قصه می‌گفته و همین داستان امیرارسلان هم که یکی از شاهکارهای ادبیات عامه محسوب می‌شود و اثری بی‌سابقه و بی‌نظیری است را همین نقیب‌الممالک برای ناصرالدین‌شاه تعریف کرده است. نهایتا توران خانم یکی از دختران ناصرالدین‌شاه دزدکی پشت در اتاق می‌نشست و قصه امیرارسلان را ثبت و ضبط کرد و این قصه عملا به همت شاهزاده توران خانم از فراموشی نجات پیدا کرده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا ادامه داده است  قصه‌های عامیانه یا فولکلور در ایران به صورت غنی و گسترده وجود دارد ولی متاسفانه تاکنون به صورت جدی روی آن‌ها کار نشده است. معدود کسانی مثل صادق هدایت که روی گردآوری و ثبت و ضبط این داستان‌ها و در کل ادبیات عامه و افسانه‌ها کار کردند هم نتوانستند آنطور که باید و شاید به این مهم بپردازند.

 

 

 

 

 

 

رفتن به نوار ابزار