ادامه موج شدید دستگیری فعالان آذربایجانی در ارتباط با کنگره قلعه بابک

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) با گذشت دو روز موج دستگیری فعالین مدنی آذربایجان در ایران همچنان به شدت ادامه دارد و طی آن امروز نیز دست کم دو نفر بازداشت شده اند.

در ادامه این بازداشتهای گسترده فعالین تورک آزربایجانی “مرتضی یزدانی” از فعالین ملی مدنی اورمیه و کیومرث اسلامی، نویسنده و فعال مدنی شهر پارس آباد موغان دستگیر و به مکان نامعلومی برده شده است.

این بازداشت ها که از دیروز، دوشنبه 11 تیر ماه شروع شده است در جهت ممانعت از تجمع سالانه قلعه بابک در کلیبر در نزدیکی تبریز می باشد. سالانه در هفته دوم تیر ماه، مصادف با تولد بابک، قهرمان آذربایجانی تجمعاتی در قلعه بابک انجام میگیرد که اغلب به مداخله پلیس و بازداشت شرکت کنندگان منجر می شود. براساس این خبرها اکثر این افراد در منازلشان بازداشت شده اند و به هنگام بازداشت نیز نیروهای سازمان اطلاعات ایران از خشونت شدیدی استفاده کرده اند.

در حالی که در فاصله سالهای 1378 تا 1385 مراسم سالانه قلعه بابک با حضور دهها هزار نفری برگزار می شد، پس از سال 85 این مراسم به شدت امنیتی گشته و از شمار شرکت کنندگان کاسته شد. از طرفی در سالهای گذشته فراخوان ها برای این مراسم چندان پررنگ نبود اما امسال فعالین حقوق ترکها و آذربایجانیها در ایران بیانیه ها و فراخوان های متعدد و شدیداللحنی را برای حضور مردم منتشر کرده اند که به همین جهت نیز حکومت تهران به شدت نگران این فراخوان ها بوده و در صدد پیشگیری از این واقعه است آن هم در شرایطی که این کشور ماههاست با انواع بحران ها و اعتراضات روبه رو است.

اسامی بازداشت شدگان و فعالین تحت تعقیب نیروهای امنیتی ایران در استان های ترک نشین این کشور به شرح زیر اعلام می گردد:

اردبیل:

عباس لسانی،رحیم غلامی،عسگر اکبرزاده، علی واثقی،سعید صادقی فر،مهدی‌هوشمند،عبدالله‌هوشمند(بازداشت شدگان)علی خیرجو مرتضی پروین ، مهدی اژدری، میثم جولانی ، رحیم نوروزی

آذربایجان شرقی:

رحیم ساسانی، سجاد صدقی،مجتبی عبدلی، مرتضی محمدی(بازداشت شدگان) مجید نقی زاده

آذربایجان غربی:

اولدوز قاسمی،اشکان سعادت‌پور و جواد احمدی یئکانلی

تهران:

ابراهیم نوری ،جعفر رستمی راد وسجاد جولانی(بازداشت شدگان)

هنوز از علت و محل بازداشت فعالین مذکور جزئیاتی انتشار نیافته است. همچنین برخی از این افراد طی تماس از زندان از آزار و اذیت شدیدشان در زندان اردبیل سخن گفته اند.

در این میان فقط ابراهیم‌نوری دیروز طی تماس تلفنی با برادر خود از انتقالش به بند 209 بازداشتگاه اوین خبر داده است.

این برخوردها به دنبال آن صورت میگیرد که در روزهای اخیر ده‌ها هزار پوستر و بیانیه فراخوان برای گردهمایی قلعه بابک در شهرهای آذربایجان توزیع شده است.

مکان و زمان این بیانیه‌ها پنجشنبه و جمعه هفته جاری ( 14 و 15 تیر ) در نظر گرفته شده است.